Zmiana czasu z zimowego na letni przypada w nocy ostatniego weekendu marca. Wprowadzenie czasu letniego dotyczy niemal całego świata i związane jest ze strefami czasowymi i ich powiązaniem z południkiem 0°, przyjmującym tzw. czas uniwersalny.
Przestawienie zegarów ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego, które związane jest z aktywnością człowieka. Czas letni trwa przez 7 miesięcy i jest tylko okresem przejściowym (czasem wyjściowym jest bowiem czas zimowy).
Pomysł zmiany czasu narodził się w USA. Pierwszym autorem teorii zmiany czasu był Benjamin Franklin. Opisał on i wyliczył na podstawie zużycia świec, że ludzie powinni wcześniej chodzić spać i równie wcześnie wstawać. Humorystyczny wydźwięk tekstu i brak naukowych argumentów, spowodowało, że jego artykuł przeszedł bez echa. Natomiast pierwszą próbę zmiany czasu podjął William Willett, który w 1907 roku zaproponował by Anglicy w momencie przesilenia letniego przestawiali swoje zegary o 80 minut, uzasadniając to oszczędnościami na oświetleniu. Pierwszym państwem, które wprowadziło dwojaki czas były Niemcy.
30 kwietnia 1916 roku przesunięte zostały wskazówki zegara o godzinę do przodu, zaś 1 października 1916 roku, cofnięte o godzinę. Dwa lata później Kongres Stanów Zjednoczonych, w ramach ograniczeń w wykorzystaniu paliwa do produkcji energii elektrycznej. Historia zmiany czasu w Polsce sięga 1917 roku. Przez lata wojenne oraz w II połowie XX wieku były to zróżnicowane zmiany, ostatecznie unormowane w latach 70.