8 grudnia 2022 (Czwartek)
K Strzelec
(22.11 - 21.12)
Boże Narodzenie
Sortuj wg: Data | Nazwa

Boże Narodzenie

Kiedy przypada Boże Narodzenie w kolejnych latach:

  • Boże Narodzenie 2023r. przypada 25 grudnia (poniedziałek)
  • Boże Narodzenie 2024r. przypada 25 grudnia (środa)
  • Boże Narodzenie 2025r. przypada 25 grudnia (czwartek)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Boże Narodzenie idzie się do pracy?»
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Boże Narodzenie idzie się do szkoły?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła w Boże Narodzenie?»
Grudzień 2022
pn wt śr cz pt so n

28

Cyber Monday

29

Andrzejki

30

1

2

3

4

Barbórka

5

6

Mikołajki

7

8

Niepokalanego Poczęcia NMP

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

Pierwszy dzień zimy

23

24

WigiliaPasterka

25

Boże Narodzenie

26

Świętego SzczepanaBoxing Day

27

28

29

30

31

Sylwester

1

Nowy Rok

Boże Narodzenie to chrześcijańskie święto ku czci narodzin Jezusa Chrystusa, przypadające 25 grudnia.

W czasach pogańskich wiele ludów miało swoje odpowiedniki Bożego Narodzenia. Zwykle związane było z przyrodą i oddawaniu czci bogom, którzy się nią opiekowali. Starożytni Skandynawowie obchodzili Jul, czyli święto życia. W Rzymie świętowano Saturnalie na cześć Saturna, boga rolnictwa. Był to czas najhuczniejszych zabaw tamtych czasów. Przez kilka dni stoły były suto zastawione, bawiono się i pito bez umiaru. W ten sposób chciano podziękować bóstwu za cały rok. 25 grudnia Rzymianie odprawiali urodziny Mitry, który uznany jest za opiekuna przyjaźni, więzi rodzinnych oraz ugody. W IV wieku papież Juliusz I wybrał datę 25 grudnia na Święto Narodzenia. Pod koniec ósmego stulecia Boże Narodzenie było znane już w całej Europie.

Tradycyjnymi kolorami świąt są: zieleń – symbol życia i odrodzenia, czerwień, która jest znakiem krwi Chrystusa oraz złoto oznaczające światło. Zielone drzewko to zwyczaj, który ma ponad 300 lat. Choinka reprezentuje odradzanie się i trwanie. Na jej szczycie znajduje się gwiazda na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, zaś na gałązkach zawieszane są bombki, czyli znak wieczności, aniołki – opiekunowie domu oraz cukierki i pierniczki (radość i dostatek). Najwcześniejszymi ozdobami choinkowymi były jabłka na pamiątkę owocu z biblijnego raju. Światełka choinkowe symbolizują nowonarodzonego Chrystusa, a łańcuchy więzi rodzinne. Jemiołę znali już starożytni Celtowie, którzy wierzyli, że roślina przynosi szczęście i odpędza złe moce. Jednak to Anglicy w epoce wiktoriańskiej zawiesili ją pod sufitem, tworząc tradycję całowania pod jemiołą.

Dzisiaj Boże Narodzenie to czas dla rodziny i przyjaciół, spotkania i obdarowywanie się prezentami. W takim gronie śpiewane są kolędy wyrażające radość z narodzin Chrystusa.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego jest świętem nakazanym i wpisanym na listę dni wolnych od pracy, więc tego dnia centra handlowe, firmy i szkoły są nieczynne.

 

Polub ten artykuł:

Boże Narodzenie opinie

3×4 =