Dzień Kobiet to doroczne święto obchodzone przez kobiety 8 marca. Tego dnia mężczyźni w dowód wdzięczności i miłości wręczają damom kwiaty, czekoladki czy biżuterię.
Pierwszych zwyczajów związanych z Dniem Kobiet można doszukać się w starożytnym Rzymie, gdzie organizowane były Matronalia. Początek wiosny był okazją do świętowania budzącej się do życia przyrody oraz upraszać bogów o urodzaj i płodność. W tym dniu wszystkie kobiety, także niewolnice, celebrowały wolny od pracy dzień, ubierały swe najlepsze stroje i były obdarowywane upominkami przez mężczyzn.
Historia powstania święta to rok 1910, na pamiątkę ofiar walk o emancypację i równouprawnienie kobiet. W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku w Stanach Zjednoczonych odbyło się wiele protestów kobiet pracujących w fabrykach. Domagały się one równości oraz sprzeciwiały wyzyskowi. Pierwsze demonstracje w Europie odbyły się w Kopenhadze, a następnie w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, podczas których domagano się praw dla kobiet oraz poprawy warunków pracy.
Czasy PRL-u to okres pod znakiem czerwonych goździków i rajstop (pończoch). W szkołach i zakładach pracy uczestniczenie w obchodach 8 marca było obowiązkowe. Data ta związana była z tak zwaną rewolucją lutową i zorganizowanymi przez rosyjskie aktywistki strajkami. Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina, aby ten dzień został ustanowiony oficjalnym świętem w Rosji. Do 1965 roku był to normalny dzień pracy, a następnie zdecydowano, że będzie to dzień niepracujący. Huczne centralne obchody Dnia Kobiet oficjalnie zostały zniesione w 1993 roku przez Hannę Suchocką.
Obecnie święto to obchodzone jest niemal na całym świecie. W byłych państwach należących do Związku Radzieckiego wiąże się z oficjalnymi obchodami, o wyraźnie socjalistycznym charakterze. W Europie tradycja jest bardziej subtelna. Włoszki otrzymują w prezencie gałązki mimozy – symbol wrażliwości i wstydliwości, a także wiosny.
W Portugalii i Rumunii kobiety organizują spotkania tylko w swoim gronie, bez udziału mężczyzn. Najbardziej nowoczesne podejście do święta ma Wielka Brytania, gdzie Dzień Kobiet stał się okazją do wykładów na temat dyskryminacji pań we współczesnym świecie oraz prezentowania wystaw na cześć sławnych Brytyjek. Natomiast w Iranie święto kobiet jest zabronione.