Egzamin maturalny, nazywany także egzaminem dojrzałości lub maturą, jest to test sprawdzający wiedzę i umiejętności uczniów ostatnich klas liceów i techników. Odbywa się zawsze w maju, a poszczególne terminy są zależne od wybranych przedmiotów i ustalane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz – dla części ustnej – Dyrekcję szkoły. Czerwcowy termin jest dodatkowym, który przysługuje tylko w szczególnych przypadkach.
Egzamin maturalny przeprowadza się z przedmiotów obowiązkowych i nieobowiązkowych (dodatkowych) oraz składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Obowiązkiem absolwenta jest przystąpić do pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyka oraz język obcy nowożytny. Są one obligatoryjne na poziomie podstawowym. Dodatkowo uczeń musi także podejść do jednego wybranego przez siebie przedmiotu rozszerzonego. Konieczne jest także zdanie części ustnej z języka polskiego i języka obcego.
Egzaminy pisemne z przedmiotów takich jak: język polski, język obcy, matematyka, biologia, chemia, historia, geografia, fizyka, itd. mogą być przeprowadzane na dwóch poziomach trudności – podstawowym i rozszerzonym. Arkusze części pisemnej składają się z zadań otwartych i zamkniętych. Wyjątek stanowi język polski, gdzie odpowiedzi na pytania udziela się tylko w formie pisemnej. Część pisemna, w zależności od przedmiotu i poziomu, może trwać od 75 do 180 minut, natomiast czas przewidziany na egzamin ustny dla każdego ucznia to kwadrans (język angielski) lub 30 minut (język polski).
Celem matury jest sprawdzenie wiedzy uzyskanej podczas nauki w szkole średniej. Matura jest egzaminem nieobowiązkowym, a więc każdy uczeń sam decyduje o przystąpieniu do niego, jednak jest konieczny, aby zapisać się do szkoły wyższej. Dziś matura zastępuje także egzaminy wstępne na studia.
Matura po raz pierwszy w historii pojawiła się w Prusach w XVIII wieku, który początkowo odbywał się na uniwersytetach, by w 1812 roku został przeniesiony do gimnazjów. Także w tym roku egzamin dojrzałości wprowadzono do Księstwa Warszawskiego. Bardzo długo był jedynym egzaminem między szkołą średnią a studiami, później ustanowiono tak zwane egzaminy wstępne.