22 lipca 2024 (Poniedziałek)
F Rak
(22.06 - 22.07)
Wielka Sobota
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wielka Sobota 2025

19 kwietnia (sobota) Już za: +270 dni

Kiedy przypada Wielka Sobota w kolejnych latach:

  • Wielka Sobota 2026r. przypada 4 kwietnia (sobota)
  • Wielka Sobota 2027r. przypada 27 marca (sobota)
  • Wielka Sobota 2028r. przypada 15 kwietnia (sobota)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Wielką Sobotę idzie się do pracy?»
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Wielką Sobotę idzie się do szkoły?»
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czy w Wielką Sobotę sklepy są zamknięte? Czy Galerie będą otwarte w Wielką Sobotę?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła w Wielką Sobotę?»

Wielka Sobota poprzedza Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i upamiętnia zstąpienie Jezusa Chrystusa do piekieł.

Wielka Sobota jest czasem żałoby i smutku. Tego dnia nie jest sprawowana Msza św., a wierni nie otrzymują Eucharystii. Po zmroku odprawiana jest Wigilia Paschalna, którą rozpoczyna poświęcenie ognia, wody i Paschału (symbolu Zmartwychwstałego Jezusa). Wierni odnawiają w ten dzień swoje przyrzeczenia chrzcielne. W niektórych parafiach w sobotni wieczór odbywa się procesja rezurekcyjna oznajmiająca zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.

Wielka Sobota związana jest przede wszystkim ze święceniem pokarmów. Katolicy przychodzą do kościoła z koszyczkami wielkanocnymi, w których znajdują się jajka, baranek, wędlina, sól i chleb. Kolorowe pisanki lub kraszanki są znakiem nowego życia. Baranek to Zbawiciel, który oddał za ludzi życie, zaś wędlina ma przynieść bogactwo w najbliższym roku. Sól chroni od zepsucia, a chleb symbolizuje ciało Chrystusa.

Z biciem dzwonów w Wielką Sobotę związana jest legenda o szatanie przykutym przez Anioła Gabriela do kamiennego słupa. Ogniw łańcucha było tyle, ile dni w roku, jednak diabeł każdego dnia niszczył jedno. W Wielką Sobotę miał pozbyć się ostatniego, ale dzwony powodują zwiększanie się piekielnego ognia, który na nowo spaja łańcuch. Tak długo jak biją dzwony i śpiewane jest Alleluja, demon pozostanie uwięziony. Znany jest na wsiach obyczaj, że po odśpiewaniu pieśni „Chwała na wysokości Bogu” kawalerowie biegną do dzwonu. Pierwszy, który do niego dotrze i zadzwoni, bogato się ożeni.

Polub ten artykuł:

Wielka Sobota 2025 opinie

7×6 =