22 września 2021 (Środa)
H Panna
(24.08 - 22.09)
Światowy Dzień Uśmiechu
Sortuj wg: Data | Nazwa

Światowy Dzień Uśmiechu 2021

1 października (piątek) Już za: +8 dni
Kiedy przypada Światowy Dzień Uśmiechu w kolejnych latach:
  • Światowy Dzień Uśmiechu 2022r. przypada 7 października (piątek)
  • Światowy Dzień Uśmiechu 2023r. przypada 6 października (piątek)
  • Światowy Dzień Uśmiechu 2024r. przypada 4 października (piątek)

Jaki jest najbardziej "uśmiechnięty" dzień w roku? Pierwszy piątek października! Na całym świecie obchodzimy wówczas Światowy Dzień Uśmiechu. 

Święto zostało zapoczątkowane w 1999 roku przez Harvey'a Balla, czyli autora słynnej żółtej uśmiechniętej buźki (tzw. "smiley face"). W 1963 roku artysta stworzył  jeden z najbardziej kultowych symboli w historii, który błyskawicznie rozprzestrzenił się na całym świecie - uśmiechnięta buźka zarażała tak, jak zaraża szczery uśmiech. 

Cel obchodów

Światowy Dzień Uśmiechu został zainicjowany po to, aby szerzyć radość, życzliwość i miłość. Harvey Ball wierzył w siłę uśmiechu i w to, że każdy z nas może uczynić świat lepszym.

Jak świętować?

Hasłem obchodów jest "Czyń dobro!". Tego dnia w wielu miejscach odbywają się liczne wydarzenia, zachęcające do pozytywnego myślenia i dzielenia się radością. Organizatorzy zachęcają do odłożenia na bok codziennych trosk i zrobienia czegoś dobrego dla innych oraz uśmiechnięcia się do drugiego człowieka. 

Śmiech to zdrowie!

Naukowcy dowiedli, że uśmiechanie się jest zaraźliwe. Wystarczy, że spojrzysz na uśmiechniętą osobę w tramwaju, a na Twojej twarzy automatycznie pojawi się "banan". Co więcej, uśmiechanie się ma także pozytywny wpływ na zdrowie! Badania wykazały, że endorfiny (które wydzielają się, kiedy się uśmiechamy) poprawiają samopoczucie i wzmacniają układ odpornościowy. 

Mówi się, że uśmiech to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może dać człowiekowi. Pamiętajmy o tym nie tylko od święta!

Polub ten artykuł: