Pierwszy dzień lata, czyli przesilenie letnie przypada 21 czerwca i jest to najdłuższy dzień w roku. Lato trwa przez trzy kolejne miesiące (do 23 września).
21 czerwca rozpoczyna się kalendarzowe lato. Data kalendarzowego lata nie zawsze pokrywa się z latem astronomicznym, choć jest to możliwe. Zwykle różnica wynosi jeden dzień. Wynika to z maksymalnego wychylenia Ziemi w kierunku Słońca. Wówczas najdłuższy dzień w roku trwa około 16 godzin.
Najbardziej znaną tradycją związaną z pierwszym dniem lata jest Noc Kupały, nazywana także słowiańskimi Walentynkami. Podczas najkrótszej nocy w roku, rozpalano ogniska, przy których bawiono się i wróżono do świtu. Celem obrzędów było znalezienie miłości. Dziewczęta wrzucały wianki w nurt rzeki, aby sprawdzić czy w ciągu najbliższego roku wezmą ślub. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, zwiastowało to szybkie zamążpójście. Obowiązkowe było też zanurzenie się w wodzie, gdyż wierzono, że w ten sposób można zapewnić sobie urodę, powodzenie i zdrowie. Dziś Noc Kupały nie jest już tak popularna, choć w niektórych miastach organizowane są podobne festyny i imprezy rodzinne, aby przybliżyć rodzime zwyczaje.