14 lipca 2024 (Niedziela)
F Rak
(22.06 - 22.07)
Pierwszy dzień lata
Sortuj wg: Data | Nazwa

Pierwszy dzień lata 2025

21 czerwca (sobota) Już za: +341 dni

Kiedy przypada Pierwszy dzień lata w kolejnych latach:

  • Pierwszy dzień lata 2026r. przypada 21 czerwca (niedziela)
  • Pierwszy dzień lata 2027r. przypada 21 czerwca (poniedziałek)
  • Pierwszy dzień lata 2028r. przypada 21 czerwca (środa)

Pierwszy dzień lata, czyli przesilenie letnie przypada 21 czerwca i jest to najdłuższy dzień w roku. Lato trwa przez trzy kolejne miesiące (do 23 września).

21 czerwca rozpoczyna się kalendarzowe lato. Data kalendarzowego lata nie zawsze pokrywa się z latem astronomicznym, choć jest to możliwe. Zwykle różnica wynosi jeden dzień. Wynika to z maksymalnego wychylenia Ziemi w kierunku Słońca. Wówczas najdłuższy dzień w roku trwa około 16 godzin.

Najbardziej znaną tradycją związaną z pierwszym dniem lata jest Noc Kupały, nazywana także słowiańskimi Walentynkami. Podczas najkrótszej nocy w roku, rozpalano ogniska, przy których bawiono się i wróżono do świtu. Celem obrzędów było znalezienie miłości. Dziewczęta wrzucały wianki w nurt rzeki, aby sprawdzić czy w ciągu najbliższego roku wezmą ślub. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, zwiastowało to szybkie zamążpójście. Obowiązkowe było też zanurzenie się w wodzie, gdyż wierzono, że w ten sposób można zapewnić sobie urodę, powodzenie i zdrowie. Dziś Noc Kupały nie jest już tak popularna, choć w niektórych miastach organizowane są podobne festyny i imprezy rodzinne, aby przybliżyć rodzime zwyczaje.

Polub ten artykuł:

Pierwszy dzień lata 2025 opinie

8-3 =