21 maja 2024 (Wtorek)
D Byk
(20.04 - 22.05)
Wielki Piątek
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wielki Piątek 2025

18 kwietnia (piątek) Już za: +331 dni

Kiedy przypada Wielki Piątek w kolejnych latach:

  • Wielki Piątek 2026r. przypada 3 kwietnia (piątek)
  • Wielki Piątek 2026r. przypada 17 lutego (wtorek) - 26 marca (piątek)
  • Wielki Piątek 2028r. przypada 14 kwietnia (piątek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Wielki Piątek idzie się do pracy?»
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Wielki Piątek idzie się do szkoły?»
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czy w Wielki Piątek sklepy są zamknięte? Czy Galerie będą otwarte w Wielki Piątek?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek?»

Wielki Piątek jest świętem ruchomym, przypadającym na 2 dni przed Wielkanocą. Upamiętnia męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu.

W Wielki Piątek w Kościele Katolickim nie jest sprawowana Msza św. Do liturgii zalicza się jednak Mszę Męki Pańskiej. Wiernych obowiązuje ścisły post: wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a dozwolony jest jeden posiłek do syta i dwa mniejsze.

W godzinę Męki Pańskiej (przyjmuje się, że jest to 15.00) rozpoczyna się uroczysta Droga Krzyżowa. Odtwarzanych jest 14 stacji, po których następuje symboliczne złożenie ciała Chrystusa do grobu. Tradycja nakazuje, aby w kościele przy Grobie Pańskim, na pamiątkę czuwania przez straż rzymską, również pełniona była warta. Najczęściej sprawowana jest przez strażaków, żołnierzy lub harcerzy. W Polsce najpopularniejsza Droga Krzyżowa odbywa się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po odczytaniu wyroku skazującego Jezusa, kapłan wcielający się w Jego postać, bierze na ramiona krzyż i po kolei odtwarzane są kolejne sceny pasyjne. Następnie na Golgocie celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej.

Za czasów panowania Jana Kazimierza popularne były procesje biczowników, czyli pokutujących mężczyzn, którzy odwiedzali kościoły i modlili się leżąc krzyżem. Podobnie jak Chrystus, byli oni biczowani aż do krwi.

Najczęściej praktykowanym na wsiach obrzędem było obmywanie się w lodowatej wodzie strumienia, aby zapewnić sobie zdrowie i urodę. Wierzono, że szczególne właściwości ma woda krzyżowa, czyli z miejsca, w którym przecinają się dwie rzeki.
Wielki Piątek był dniem żałoby. Zwracano szczególną uwagę, aby w ten dzień niczego nie tłuc i nie przybijać, aby nie dobijać Chrystusa do krzyża. Także tego dnia obowiązywał ścisły post, zabraniano się przeglądać w lustrze i czesać włosów. Dużą wagę przywiązywano do pogody jaką obserwowało się w dzień śmierci Chrystusa. Mawiano, że: Jak we Wielki Piątek mróz, to na gołej kępce siana wóz oraz W piątek przed Wielkanocą, gdy deszczyk przerosi, pospólstwo urodzaje tego roku wnosi.

 

Polub ten artykuł:

Wielki Piątek 2025 opinie

7-1 =