18 kwietnia 2024 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Dzień Matki
Sortuj wg: Data | Nazwa

Dzień Matki 2024

26 maja (niedziela) Już za: +37 dni

Kiedy przypada Dzień Matki w kolejnych latach:

  • Dzień Matki 2025r. przypada 26 maja (poniedziałek)
  • Dzień Matki 2026r. przypada 26 maja (wtorek)
  • Dzień Matki 2027r. przypada 26 maja (środa)

Dzień Matki jest świętem obchodzonym 26 maja, dla uhonorowania wszystkich matek. Tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy upominkami, kwiatami, laurkami. Organizowane są szkolne i przedszkolne przedstawienia, które są okazją do wspólnego spędzenia czasu. Celem święta jest okazanie miłości, szacunku i wdzięczności za trud włożony w wychowanie.

Matki są wyręczane z obowiązków, a pociechy starają się sprawić, aby rodzić poczuł się wyjątkowo.

Geneza święta pochodzi ze starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali szczególnym kultem boginie-matki, symbol płodności i urodzaju. Po przyjęciu chrześcijaństwa, tradycja pogańska zniknęła i powróciła dopiero w XVII-wiecznej Anglii. Wówczas w czwartą niedzielę Wielkiego Postu organizowane były „niedziele u matki”, jednak matka oznaczała nie rodzicielkę, a parafię i kościół. W Stanach Zjednoczonych w XIX wieku narodziła się idea Dnia Matczynej Pracy, a następnie Dzień Matek dla Pokoju, aby w 1905 roku powstał Dzień Matki. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce dopiero w 1914 roku. We Francji Dzień Matki wprowadził Napoleon.

Ogółem Dzień Matki świętowany jest w 158 krajach na świecie. W wielu krajach, podobnie jak w Polsce, Dzień Matki wypada w maju, jednak w niektórych krajach, takich jak w Albanii, Bułgarii, Rosji czy na Białorusi, połączone jest z Dniem Kobiet, a więc przypada 8 marca. W Meksyku 10 maja jest najważniejszym dniem w roku. Wierni rozpoczynają go od Mszy św. ku czci Najświętszej Dziewicy. W krajach byłej Jugosławii zachował się zwyczaj pozostawania matki w łóżku tak długo, aż nie przekupi dzieci słodyczami. Wówczas pozwalają jej opuścić sypialnię. Natomiast w państwach arabskich, które nie akceptują wpływów kultury zachodniej, panuje przekonanie, że szacunek należy się matkom przez cały rok.

Polub ten artykuł:

Dzień Matki 2024 opinie

4×5 =