24 czerwca 2024 (Poniedziałek)
F Rak
(22.06 - 22.07)
Święta w Czechach
Sortuj wg: Data | Nazwa

Święta w Czechach

Czerwiec 2024
pn wt śr cz pt so n

27

28

29

30

Boże Ciało

31

1

Dzień Dziecka

2

3

4

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

5

6

7

8

Dzień Informatyka

9

Dzień Księgowego

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Zakończenie roku szkolnegoPierwszy dzień lata

22

23

Dzień Ojca

24

25

26

27

28

29

Świętych Piotra i Pawła

30

1

Dzień Psa

2

3

4

5

6

Światowy Dzień Pocałunku

7

Czeski Nowy Rok

Nowy Rok to święto przypadające z 31 grudnia na 1 stycznia i oznacza pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Czesi Nowy Rok świętują 1 stycznia, a ich zwyczaje nieznacznie różnią się od polskich.

Najpopularniejszą tradycją jest jedzenie potraw z soczewicy, która ma zapewnić szczęście i dostatek. Istnieje przesąd, który mówi, że pierwszego stycznia nie powinno się spożywać dań z drobiu, gdyż szczęście może odlecieć jak na skrzydłach. U naszych południowych sąsiadów znane jest również powiedzenie „Jaki Nowy Rok, taki cały rok” (czes. Jak na Nový rok, tak po celý rok), dlatego tego dnia nie powinno się wyrzucać śmieci ani zajmować się praniem, aby nie wypędzić dobrobytu i zdrowia z domu.

Święto Powstania Republiki Czeskiej to święto państwowe obchodzone 1 stycznia na pamiątkę rozpadu Czechosłowacji i rozdzielenia jej na dwa niezależne państwa: Czechy i Słowację, 1 stycznia 1993 roku.

Czeskie Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jest chrześcijańskim świętem narodzenia Zbawiciela. W Czechach Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinnym świętem, pełnym magii i miłości. Podobnie jak w Polsce, nasi południowi sąsiedzi obchodzą je przez trzy dni – 24, 25 i 26 grudnia.

Wigilia jest dla Czechów dniem wolnym od pracy. Tradycja kolacji wigilijnej również nie różni się od polskiej: na stołach nie może zabraknąć zupy rybnej i karpia, do którego podawana jest sałatka ziemniaczana oraz winnej kiełbasy z wieprzowiny lub cielęciny. Pod każdym nakryciem muszą znaleźć się łuski świątecznego karpia, symbolizujące dostatek, zaś nad stołem zawieszana jest jemioła zapewniająca szczęście przez cały rok.

Obowiązkiem każdego Czecha jest obdarowanie kogoś prezentem. Zwyczaj ten związany jest z przesądem, który mówi, że kto nie podaruje prezentu w Wigilię, będzie przez cały rok żył w ubóstwie.

Pierwszy dzień świąt to uroczystość narodzenia Dzieciątka Jezus. Głęboka tradycja nakazuje, by tego dnia przygotować szopkę bożonarodzeniową lub inscenizację historii narodzenia Chrystusa. Jedno z wierzeń mówi, że chleb upieczony 25 grudnia i świeże jaja zebrane tego dnia mają właściwości magiczne, należy więc jeść ich jak najwięcej.

Drugi dzień świąto to wspomnienie św. Szczepana. Jest to postać szczególnie czczona na ziemiach czeskich, gdzie jest patronem koni i jeźdźców. Podczas bożonarodzeniowej mszy św. kapłani rzucają owsem na pamiątkę ukamieniowania św. Szczepana.

Wielkanoc w Czechach

Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, które łączy w sobie prawdę wiary o zmartwychwstałym Chrystusie oraz ludowe tradycje związane z przesileniem letnim.

Podobnie jak w Polsce w Niedzielę Wielkanocną Czesi zasiadają do wspólnego śniadania, podczas którego spożywają poświęcone pokarmy, które mają zapewnić zdrowię, urodę i dostatek na cały najbliższy rok. Natomiast w wielkanocny poniedziałek chłopcy uderzają dziewczęta wierzbowymi gałązkami, a panny oblewają kawalerów wodą. Zwyczaj ten miał zapewnić młodość, powab i powodzenie w najbliższym roku.

Symbolami czeskiej Wielkanocy są: baranek z ciasta, będący uosobieniem Jezusa, który oddał życie za ludzi, mleko z miodem, które są metaforą Ziemi Obiecanej oraz kraslice, czyli pisanki malowane w niedzielny poranek.

Święto Pracy

1 maja obchodzone jest Święto Pracy, na pamiątkę strajków robotników domagających się 8-godzinnego trybu pracy.

Na ziemiach czeskich po raz pierwszy święto to zostało wprowadzone w 1890 roku. Najbardziej tradycyjne obchody organizowane są w Pradze na Letenské Sady. Na ulice wychodzą wówczas aktywiści, przeprowadzane są demonstracje i pikiety oraz przemarsze ruchów socjalistycznych.

8 maja – Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzony jest Dzień Zwycięstwa – święto upamiętniające wyzwolenie Czechosłowacji przez armię sowiecką, nazywane także jako Dzień Wyzwolenia od faszyzmu.

Data 8 maja została oficjalnie uznana za koniec II wojny światowej. W 1945 roku ostatnim starciem wojennym była Bitwa o Berlin. Armia Czerwona wraz z pomocą frontu białoruskiego i ukraińskiego zajęła miasto. Walki toczyły się w dniach 8-9 maja, ostatecznie kapitulację Niemiec ogłoszono 9 maja po przejęciu budynku Kancelarii III Rzeszy. Zdobycie Berlina to symboliczne zakończenie wojny w Europie.

5 lipca – Dzień Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego

Święto Apostołów Cyryla i Metodego jest obchodzone 5 lipca na pamiątkę ich przybycia do Wielkich Moraw w 863 roku.

Cyryl i Metody to bracia, którzy udali się do Księstwa Wielkomorawskiego z misją chrześcijańską. Opracowali oni specjalne pismo zwane głagolicą, które najlepiej tłumaczyło zgadanienia wiary na języki słowiańskie. W ikonografii przedstawiani są jako biskupi (greccy lub łacińscy), a ich atrybutami są krzyż, księga i kielich.

6 lipca – Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa

Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa obchodzone 6 lipca upamiętnia męczeńską śmierć przywódcy religijnego i zwolennika reformacji - Jana Husa.

Jan Hus był księdzem, filozofem, reformatorem i rektorem Uniwersytetu Karola w Pradze. W swoich dziełach krytykował upadek moralny Kościoła katolickiego, za co został uznany za heretyka i spalony na stosie. Stał się duchowym ojcem husytyzmu, początkowo będącym ruchem przeciwko katolicyzmowi, a następnie w miarę wzrostu militarnego, znany był z wojen husyckich i przeprowadzanych krucjat.

28 września – Dzień Czeskiej Państwowości

Dzień Czeskiej Państwowości to święto obchodzone 28 września, upamiętniające założenie niepodległego państwa.

Pierwotnie było to Święto Republiki Czechosłowackiej, które wprowadzono w 1918 roku jako oficjalne święto Czechów i Słowaków, jednak po zmianie ustroju i rozpadu państwa na dwie odrębne jednostki, nazwa święta została zmieniona.

Data 28 września została wybrana ze względu na obchodzone tego dnia wspomnienie św. Wacława, patrona Czech i Moraw, który ugruntował proces chrystianizacji na ziemiach czeskich. Wacław jest także symbolem państwa czeskiego. Corocznie na pamiątkę wyprawy czeskiego księcia odbywają się pielgrzymki na Stary Boleslav, dzielnicy Pragi, na który prowadzą 44 kapliczki przedstawiające historię z życia św. Wacława oraz sceny z Ewangelii.

28 października – Dzień Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego

28 października obchodzony jest Dzień Powstania Niepodległego Państwa Czechosłowackiego.
Data 28 października została wybrana na pamiątkę wydania w 1918 roku ustawy o utworzeniu niepodległego państwa przez Czechosłowacki Komitet Narodowy. Ustalono wówczas, że państwo stanie się republiką i ustanowiono pierwszy akt prawny- Ustawę o Utworzeniu Niezależnego Państwa Czechosłowackiego.

Obecnie obchody święta skupiają się w Pradze, gdzie organizowana jest defilada, której najważniejszym punktem jest minuta ciszy dla poległych oraz złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza (czes. Hrob neznámého vojína). Wówczas odbywają się także uroczyste przysięgi Armii Republiki Czeskiej oraz nadawanie najwyższych odznaczeń czeskich sił zbrojnych.

17 listopada – Dzień Walki o Wolność i Demokrację

Dzień Walki o Wolność i Demokrację obchodzony jest 17 listopada i został ustanowiony dla upamiętnienia zamknięcia czeskich szkół przez hitlerowców w 1939 roku i protestów studenckich z 1989 roku, zwanych Aksamitną Rewolucją.

W 1939 roku władze niemieckie podjęły decyzję o zamknięciu czeskich uniwersytetów na 3 lata. W noc z 16 na 17 listopada wojska hitlerowskie przeprowadziły naloty w Pradze, Brnie i Příbramie i aresztowały łącznie 1200 działaczy organizacji studenckich, studentów i profesorów, a następnie osadzili w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen-Oranienburg. Działania te były odwetem za przeprowadzenie demonstracji organizowanych przez studentów, którzy sprzeciwiali się okupacji hitlerowskiej.

Tego samego dnia 1989 roku zorganizowano aksamitną rewolucję, która zapoczątkowała zmiany polityczne w Czechosłowacji. W 50. rocznicę wydarzeń z 1939 roku przeprowadzono masową demonstrację przeciwko reżimowi komunistycznemu. Rosnące niezadowolenie obywateli z sytuacji społeczno-gospodarczej i politycznej w kraju doprowadziło do Aksamitnej rewolucji. Na ulice wyszli studenci i młodzież, których oficjalne działania miały skupiać się na uhonorowaniu relikwii Jana Opletala. Ostatecznie tłum został rozgromiony przez służby bezpieczeństwa, a wydarzenia te zapoczątkowały zmianę systemu politycznego kraju.

Polub ten artykuł:

Już znasz datę Święta w Czechach, dowiedz się więcej o:

Święta w Czechach opinie

7×3 =