24 września 2023 (Niedziela)
Imieniny: Gerard, Jaromir Tekla
I Waga
(23.09 - 22.10)
Dzień Chłopaka
Sortuj wg: Data | Nazwa

Dzień Chłopaka 2023

30 września (sobota) Już za: +5 dni

Kiedy przypada Dzień Chłopaka w kolejnych latach:

  • Dzień Chłopaka 2024r. przypada 30 września (poniedziałek)
  • Dzień Chłopaka 2025r. przypada 30 września (wtorek)
  • Dzień Chłopaka 2026r. przypada 30 września (środa)

Dzień Chłopaka to święto obchodzone 30 września, najpopularniejsze wśród młodzieży. Tego dnia dziewczyny składają swoim kolegom i chłopakom życzenia i wręczają drobne upominki. W szkołach i przedszkolach organizowane są krótkie wystąpienia przygotowywane przez dziewczęta. Obchody mają charakter rozrywkowy i humorystyczny. Zabawne prezenty, poczęstunki i wierszyki to najczęściej wybierana (i preferowana przez chłopców) forma świętowania.

Genezy święta można doszukać się w Japonii, gdzie od VI wieku do II wojny światowej był obchodzony Dzień Chłopca. Według legendy ten dzień wywodzi się od zwycięstwa  wodza Tokimune Hōjō nad wojskami Mongołów w 1281. W 1948 roku Dzień Chłopca został przemianowany na Święto Dziecka (jednak obchodzony tylko przez chłopców).

W innych krajach również chłopcy mają swój dzień. Na Malcie jest to 7 lutego, w Wielkiej Brytanii 5 kwietnia, zaś w Japonii 5 maja. Jesienią obchodzone jest w Meksyku (19 listopada) i Kanadzie (25 listopada) oraz Norwegii (7 listopada). Brazylijczycy przyjęli datę 15 lipca.  

Podobnym świętem do Dnia Chłopaka jest Dzień Mężczyzny (10 marca), jednak to wrześniowa data jest częściej wybierana i kojarzona z celebrowaniem dnia panów. Najprawdopodobniej ma to związek z popularyzacją tego dnia w mediach oraz Internecie i podchwytywane przez nastolatków.

Dzień Chłopaka jest świętem zwyczajowym, nie ma więc uregulowanej tradycji. Dzień Mężczyzny jest często mylony z bardziej popularnym Dniem Chłopaka. Zdarza się, że sami panowie nie wiedzą o istnieniu swojego święta.

Polub ten artykuł:

Dzień Chłopaka 2023 opinie

6×7 =