29 marca 2020 (Niedziela)
Imieniny: Cyryl, Józef Zenon
C Baran
(21.03 - 19.04)
Dzień Poczty Polskiej
Sortuj wg: Data | Nazwa

Dzień Poczty Polskiej 2020

18 października (niedziela) Już za: +202 dni
Kiedy przypada Dzień Poczty Polskiej w kolejnych latach:
  • Dzień Poczty Polskiej 2021r. przypada 18 października (poniedziałek)
  • Dzień Poczty Polskiej 2022r. przypada 18 października (wtorek)
  • Dzień Poczty Polskiej 2023r. przypada 18 października (środa)

Każdego dnia doręczają setki przesyłek, dbając o to, aby listy dotarły na czas... 18 października swoje święto mają wszyscy pracownicy Poczty Polskiej. Dzień ten często nazywany jest Dniem Listonosza.

Wybór daty nie jest przypadkowy - 18 października 1558 r. król Zygmunt II August utworzył Pocztę Królewską. Była to sformalizowana instytucja publiczna, która dostarczała przesyłki na trasie między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Co ciekawe, początkowo jej głównym celem było utrzymanie stałych kontaktów dyplomatycznych oraz gospodarczych z innymi krajami, a korzystać z jej usług mógł jedynie król. W 1562 roku kierownikiem poczty został Krzysztof Taksis, za którego kadencji instytucja zmieniła nazwę na Pocztę Polską i otworzyła się na dostarczanie wszystkich przesyłek, również tych pochodzących od osób prywatnych.

Mimo że w dobie cyfryzacji coraz rzadziej wysyłane są tradycyjne listy, to listonosze wciąż mają pełne ręce roboty. Urzędowe pisma, przekazy pocztowe, paczki... szacuje się, że w ciągu zaledwie jednego dnia listonosz dostarcza nawet 26 kilogramów przesyłek! Dzień Listonosza ma na celu przypomnienie, iż jest to praca nie tylko ciężka psychicznie, jak i fizycznie.

Listonosze doczekali się także popularnej na całym świecie bajki, w zabawny sposób opowiadającej o perypetiach listonosza Pata i jego kota. 

 

 

Polub ten artykuł: