19 czerwca 2024 (Środa)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
Halloween
Sortuj wg: Data | Nazwa

Halloween 2024

31 października (czwartek) Już za: +133 dni

Kiedy przypada Halloween w kolejnych latach:

  • Halloween 2025r. przypada 31 października (piątek)
  • Halloween 2026r. przypada 31 października (sobota)
  • Halloween 2027r. przypada 31 października (niedziela)

Halloween – święto duchów, obchodzone szczególnie na zachodzie 31 października.

Tradycja tego święto wywodzi się od Celtów, którzy wierzyli, że 31 października, będący ostatnim dniem celtyckiego kalendarza, duchy zmarłych przybywają na ziemię i odwiedzają swoje ziemskie domy, gdzie szukają schronienia. Wierzyli także, że w dzień Samhain dobre duchy przodków zapraszano do siebie, a złe – odpędzano. Pogańscy Irlandczycy przebrani w kolorowe stroje odprowadzali widma poza granice miasta, zaś angielscy żebracy nawiedzając kolejne domostwa, za otrzymane datki mieli wstawiać się za zmarłe dusze u Boga.

Nowoczesne zwyczaje, szczególnie praktykowane w Stanach Zjednoczonych, to przystrajanie domów kościotrupami, czarnymi kotami, nietoperzami, itp. Na wejściach do domów ustawiane są wydrążone dynie, do których wkładana jest świeca. Ten symbol również wywodzi się od ludu celtyckiego i nosi nazwę Jack-o’-lantern. Jack to legendarna postać która zawarła pakt z szatanem. Mężczyzna obiecał oddać diabłu duszę w zamian za bogactwo. Oszukał jednak demona i za karę duch Jacka błąka się po ziemi. Dynia jest więc drogowskazem do zaświatów dla zagubionych dusz.

Halloween to przede wszystkim zabawa dla dzieci – tego dnia przebierają się za zjawy i stwory i chodzą od domu do domu prosząc o cukierki. Trick or treat, czyli „cukierek albo psikus” to pytanie, po którym, jeśli nie otrzyma się „zapłaty”, może bezkarnie zrobić kawał. Podczas halloweenowych imprez organizowane są zawody w wyciąganiu jabłka z wody lub przypominające rodzime tradycje – rzucania obierek jabłka za siebie aby poznać inicjał przyszłego małżonka.

Nazwa święta pochodzi od zwrotu „All Hallows’ Eve”, oznaczającego Wigilię Wszystkich Świętych. Dopiero w XIX wieku Amerykanie przekształcili go na dzisiejsze Halloween.

W Polsce Halloween zyskuje coraz większą popularność, wypierając tym samym rodzime Dziady, których obrzędy, choć znacząco się różniły, to zarówno tematyka, jak i istota są podobne.

Polub ten artykuł:

Halloween 2024 opinie

6×2 =