6 maja 2021 (Czwartek)
D Byk
(20.04 - 22.05)
Długi weekend majowy
Sortuj wg: Data | Nazwa

Długi weekend majowy 2021

1 maja (sobota) - 3 maja (poniedziałek) 5 dni temu
Kiedy przypada Długi weekend majowy w kolejnych latach:
  • Długi weekend majowy 2022r. przypada 1 maja (niedziela) - 3 maja (wtorek)
  • Długi weekend majowy 2023r. przypada 1 maja (poniedziałek) - 3 maja (środa)
  • Długi weekend majowy 2024r. przypada 1 maja (środa) - 3 maja (piątek)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są zamknięte Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Długi weekend majowy to trzy pierwsze dni maja. Choć nazwa weekend wskazuje, że są to: piątkowe popołudnie, sobota oraz niedziela, długi weekend bardzo rzadko wówczas wypada. Pierwszego maja obchodzone jest Święto Pracy, a właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Drugi maja to Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, zaś trzeciego – Konstytucja 3 Maja.

Święto Pracy swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych. W roku 1889 II Międzynarodówka wprowadziła obchody upamiętniające strajki sprzed trzech lat. W Polsce pochody pierwszomajowe organizowane były już w końcu XIX wieku. Władze ludowe uczyniły to święto najważniejszym w kalendarzu, ustanawiając 1 maja świętem państwowym (“Niech się święci 1 maja!” – Bolesław Bierut). Wówczas wyprawiano huczne marsze i zabawy, które traktowane były jak “imieniny” komunizmu – drugie święto Polski Ludowej (zaraz po Święcie Odrodzenia przypadającym 22 lipca). Jednak po 1989 roku Święto Pracy straciło na swej randze, ponieważ kojarzyło się przede wszystkim z przymusowymi paradami ruchu robotniczego na rzecz władzy. Dziś jest to dzień ustawowo wolny od pracy, dla większości początek majówki i okazja do wiosennego wypoczynku.

Drugiego maja obchodzone jest Święto Flagi, które jest świętem wprowadzonym w 2004 roku. Tego dnia również świętowany jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest uroczystością stosunkowo młodą, utworzoną na kształt amerykańskiego Dnia Flagi, jednak z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Święto Narodowe Trzeciego Maja potocznie nazywane jako Konstytucja 3 Maja, obchodzone jest na pamiątkę wprowadzenia Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po raz pierwszy wprowadzone zostało już dwa dni po ogłoszeniu najważniejszego aktu prawnego (05.05.1791 roku). W 1919 roku zostało uznane za święto narodowe i zniesione przez władze komunistyczne. Ponownie przywrócono je do kalendarza świąt w 1990 roku. W Kościele Katolickim jest to także dzień Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, będącej patronką kraju.

Symbolem świąt majowych jest  biało-czerwona flaga wywieszona na domach i instytucjach oraz organizowanie majówkowych zabaw i koncertów nawiązujących do patriotyzmu i historii Ojczyzny.

Polub ten artykuł: