Długi weekend majowy to trzy pierwsze dni maja. Choć nazwa weekend wskazuje, że są to: piątkowe popołudnie, sobota oraz niedziela, długi weekend bardzo rzadko wówczas wypada. Pierwszego maja obchodzone jest Święto Pracy, a właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Drugi maja to Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, zaś trzeciego – Konstytucja 3 Maja.
Święto Pracy swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych. W roku 1889 II Międzynarodówka wprowadziła obchody upamiętniające strajki sprzed trzech lat. W Polsce pochody pierwszomajowe organizowane były już w końcu XIX wieku. Władze ludowe uczyniły to święto najważniejszym w kalendarzu, ustanawiając 1 maja świętem państwowym (“Niech się święci 1 maja!” – Bolesław Bierut). Wówczas wyprawiano huczne marsze i zabawy, które traktowane były jak “imieniny” komunizmu – drugie święto Polski Ludowej (zaraz po Święcie Odrodzenia przypadającym 22 lipca). Jednak po 1989 roku Święto Pracy straciło na swej randze, ponieważ kojarzyło się przede wszystkim z przymusowymi paradami ruchu robotniczego na rzecz władzy. Dziś jest to dzień ustawowo wolny od pracy, dla większości początek majówki i okazja do wiosennego wypoczynku.
Drugiego maja obchodzone jest Święto Flagi, które jest świętem wprowadzonym w 2004 roku. Tego dnia również świętowany jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest uroczystością stosunkowo młodą, utworzoną na kształt amerykańskiego Dnia Flagi, jednak z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
Święto Narodowe Trzeciego Maja potocznie nazywane jako Konstytucja 3 Maja, obchodzone jest na pamiątkę wprowadzenia Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po raz pierwszy wprowadzone zostało już dwa dni po ogłoszeniu najważniejszego aktu prawnego (05.05.1791 roku). W 1919 roku zostało uznane za święto narodowe i zniesione przez władze komunistyczne. Ponownie przywrócono je do kalendarza świąt w 1990 roku. W Kościele Katolickim jest to także dzień Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, będącej patronką kraju.
Symbolem świąt majowych jest biało-czerwona flaga wywieszona na domach i instytucjach oraz organizowanie majówkowych zabaw i koncertów nawiązujących do patriotyzmu i historii Ojczyzny.