22 stycznia 2020 (Środa)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)
Święto Ofiarowania Pańskiego
Sortuj wg: Data | Nazwa

Święto Ofiarowania Pańskiego 2020

2 lutego (niedziela) Już za: +10 dni
Kiedy przypada Święto Ofiarowania Pańskiego w kolejnych latach:
  • Święto Ofiarowania Pańskiego 2021r. przypada 2 lutego (wtorek)
  • Święto Ofiarowania Pańskiego 2022r. przypada 2 lutego (środa)
  • Święto Ofiarowania Pańskiego 2023r. przypada 2 lutego (czwartek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
W tym dniu zajęcia edukacyjne odbywają się normalnie (chyba że przypada w weekend) Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »
Luty 2020
pn wt śr cz pt so n

27

28

29

30

31

Dzień Przytulania

1

2

Święto Ofiarowania Pańskiego

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Walentynki

15

16

17

18

19

20

Tłusty czwartek

21

22

23

24

25

Ostatki

26

Środa Popielcowa

27

28

29

1

 

Ofiarowanie Pańskie obchodzone jest 2 lutego na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej przez Maryję i Józefa i jest zbieżne ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W tym samym dniu przypada także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Według Ewangelii Maryja i Józef symbolicznie ofiarowali Bogu swojego pierworodnego syna. Ten gest, zgodnie z prawem żydowskim, musiał zostać wykonany na pamiątkę ocalenia z niewoli egipskiej. Żydzi wierzyli, że czterdzieści dni po narodzeniu należy zanieść dziecko do świątyni w Jerozolimie, złożyć w ofierze, a następnie za drobną opłatą wykupić. Dla upamiętnienia tej tradycji Święto Ofiarowania Pańskiego przypada 40. dni po Bożym Narodzeniu. Uroczystość ta została wprowadzona w VII wieku. Wówczas Rzymianie odbywali procesję ze świecami. W X wieku pojawił się obrzęd palenia świec, nawiązujący do symbolizmu światła bożego i paschału, który wyraża zwycięstwo nad śmiercią.

Znaczenie Święta Matki Boskiej Gromnicznej jest podobne – Maryja przynosząc Jezusa do świątyni, staje się światłem dla katolików. Na ten znak wierni przychodzą z gromnicami (czyli specjalną świecą, która towarzyszy chrześcijanom przez całe życie w najważniejszych uroczystościach kościelnych) do kościoła. Niegdyś dzień Matki Boskiej Gromnicznej oznaczał wypłaty dla parobków za przepracowany rok. W wierzeniach ludowych pojawia się także ścisły związek święta z przyrodą. Luty to czas budzącej się do życia natury i nadejście wiosny. Znane są przysłowia, które podkreślają związek uroczystości Maryi z otaczającym światem, np.: Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie, Jak na gromnicę jasno, w stodołach ciasno lub Na Oczyszczenie Marii Panny, zbliża się koniec sanny (sanna – to zaśnieżona droga, po której można jeździć saniami).

Jednoczesne obchodzenie obu świąt związane jest z symbolicznym oczyszczenie Maryi po urodzeniu dziecka.

Wraz ze świętem Ofiarowania Pańskiego kończy się okres śpiewania kolęd i ozdób bożonarodzeniowych. 2 lutego rozbierane są choinki, szopki betlejemskie oraz żłobki.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 roku. Duchowni, misjonarze i zakonnicy, podobnie jak Chrystus, ofiarowali swoje życie służbie Bogu.

Polub ten artykuł: