23 kwietnia 2024 (Wtorek)
D Byk
(20.04 - 22.05)
Dzień Nauczyciela
Sortuj wg: Data | Nazwa

Dzień Nauczyciela 2024

14 października (poniedziałek) Już za: +173 dni

Kiedy przypada Dzień Nauczyciela w kolejnych latach:

  • Dzień Nauczyciela 2025r. przypada 14 października (wtorek)
  • Dzień Nauczyciela 2026r. przypada 14 października (środa)
  • Dzień Nauczyciela 2027r. przypada 14 października (czwartek)
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Dzień Nauczyciela idzie się do szkoły?»

Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa Dnia Komisji Edukacji Narodowej, obchodzonego rokrocznie 14 października. Jest to święto nie tylko grona pedagogicznego, ale także uczniów, placówek oświatowych i szkół wyższych, upamiętniającego rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.  

Komisja Edukacji Narodowej została powołana 1773 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to instytucja będąca pierwowzorem dzisiejszego Ministerstwa Oświaty. Podjęła się ona reformy szkolnictwa, zgodnie z którą zmieniono system edukacji, wprowadzone zostały podręczniki oraz zaczęto nauczać w języku polskim.  

Historia Dnia Nauczyciela ma swoje początki w roku 1957, kiedy to podjęto decyzję, że 20 października będzie świętem nauczycieli. Następnie na mocy ustawy z 1972 roku został wprowadzony Dzień Nauczyciela. Istniał on do 1982 roku, a później zastąpiony przez Dzień Edukacji Narodowej. Wówczas ustalono, że DEN jako święto państwowe, będzie dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktycznych.

Dzień Nauczyciela jest także okazją do wyróżnień pedagogów. Minister Edukacji Narodowej przyznaje Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Ministra za osiągnięcia dydaktyczno-oświatowe.  

Globalnym odpowiednikiem Dnia Komisji Edukacji Narodowej jest Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony 5 października i powołany przez UNESCO w 1994 roku.

Niemal na całym świecie święto nauczycieli celebrowane jest jesienią (Argentyna, Brazylia, Chiny czy Indie i Turcja), a w Meksyku i Malezji – późną wiosną (odpowiednio: 15 i 16 maja).

W dowód wdzięczności za poświęcenie włożone w trud nauczania uczniowie przygotowują uroczyste apele, wręczają wychowawcom kwiaty, książki i słodkości.

Polub ten artykuł:

Dzień Nauczyciela 2024 opinie

8-1 =