3 kwietnia 2020 (Piątek)
Imieniny: Jakub, Pankracy Ryszard
C Baran
(21.03 - 19.04)
Adwent
Sortuj wg: Data | Nazwa

Adwent 2020

29 listopada (niedziela) - 24 grudnia (czwartek) Już za: +239 dni
Kiedy przypada Adwent w kolejnych latach:
  • Adwent 2021r. przypada 28 listopada (niedziela) - 24 grudnia (piątek)

Adwent, czyli przyjście, to okres oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Poprzedza święta Bożego Narodzenia; jest czasem duchowego przygotowania się na pojawienie się Syna Bożego. Trwa on od pierwszych Nieszporów do wigilii Bożego Narodzenia i obejmuje 4 kolejne niedziele przed 25 grudnia.

Adwent dzieli się w liturgii na dwie części:
do 16 grudnia, kiedy czytane są teksty biblijne,
od 17 grudnia rozpoczyna się właściwy okres przygotowania do Narodzenia Pańskiego.

Istotę adwentu ukazuje staropolskie przysłowie: Święta Katarzyna klucz zgubiła, święty Jędrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz, które nawiązuje do ostatnich zabaw przed czuwaniem (zgubiony klucz to metafora hucznych zabaw organizowanych 25 i 30 listopada).

Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Pierwotne jego znaczenie związane jest z przyjściem w chwale Jezusa przy końcu czasów, a także zstąpienie z nieba zapowiedzianego Mesjasza.

8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia ustawiana jest dodatkowa jasna świeca, zwana Maryjną, bogato zdobiona i dekorowana kwiatami. Nawiązuje do niewinności i czystości Matki Bożej.

Z adwentem związanych jest szereg zwyczajów. Najpopularniejszym z nich są roraty, czyli poranne Msze Święte, na które wierni przychodzą ze świecami lub lampionami. Zbliżające się Boże Narodzenie wyznaczane jest najczęściej przez kalendarz adwentowy, czyli specjalnie przygotowany kalendarz z charakterystycznymi okienkami do odliczania kolejnych dni adwentu. Do dziś podczas adwentu prowadzone są także rekolekcje o różnej tematyce, zwykle związanej z nawróceniem, przemianą duchową czy przygotowaniami do Narodzenia Pańskiego.

Na wschodzie Polski kultywowana jest gra na ligawkach (ligawka – polski ludowy instrument dęty z grupy aerofonów, spotykany na Mazowszu i Podlasiu), która ma związek z roratami i wierzeniami, że odgłos ligawki zwiastuje koniec świata i narodzenie Jezusa Chrystusa.

Symbolem Adwentu jest wieniec z czterema świecami: 4 świece – jedna zapalana w kolejną niedzielę oraz okrągły kształt wiązanki, który oznacza, że Bóg nie ma początku ani końca.

Polub ten artykuł: