Święto Bożego Miłosierdzia
Sortuj wg: Data | Nazwa

Święto Bożego Miłosierdzia 2020

19 kwietnia (niedziela) Już za: +152 dni
Kiedy przypada Święto Bożego Miłosierdzia w kolejnych latach:
  • Święto Bożego Miłosierdzia 2021r. przypada 11 kwietnia (niedziela)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czytaj więcej »
Jest to święto wypadające zawsze w niedzielę, w którą wierni są zobowiązani do udziału we mszy. Sprawdź msze w Twoim kościele »

Święto Bożego Miłosierdzia jest świętem ruchomym obchodzonym w pierwszą niedzielę po Wielkanocy (czyli w II Niedzielę Wielkanocną).

Święto związane jest z mistycznymi objawieniami siostry Faustyny Kowalskiej, według których Jezus sam poprosił o jego ustanowienie.

Wiara w Miłosierdzie Boże związana jest z obietnicą Chrystusa o dostąpieniu łask doczesnych i wiecznych. Do zatwierdzenia święta przyczynił się spowiednik św. Faustyny – ksiądz Michał Sopoćko, który po jej śmierci w 1938 roku, spopularyzował je na ziemiach Wileńszczyzny. Następnie w latach 80. XX wieku Franciszek Macharski wielkopostnym Listem Apostolskim wprowadził do diecezji krakowskiej Święto Bożego Miłosierdzia. Beatyfikacja Faustyny przyspieszyła kult Miłosierdzia Boga.

W 2000 roku papież Jan Paweł II wpisał na stałe obchody Bożego Miłosierdzia do kalendarza liturgicznego. Pięć lat później w Niedzielę Bożego Miłosierdzia Ojciec Święty zmarł. Według Kościoła katolickiego wybór drugiej niedzieli po Zmartwychwstaniu Chrystusa jest motywowane związkiem pomiędzy tajemnicą Odkupienia a tajemnicą Miłosierdzia Bożego.

Polub ten artykuł: