6 czerwca 2023 (Wtorek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
Pierwszy dzień jesieni
Sortuj wg: Data | Nazwa

Pierwszy dzień jesieni 2023

23 września (sobota) Już za: +108 dni

Kiedy przypada Pierwszy dzień jesieni w kolejnych latach:

  • Pierwszy dzień jesieni 2024r. przypada 23 września (poniedziałek)
  • Pierwszy dzień jesieni 2025r. przypada 23 września (wtorek)
  • Pierwszy dzień jesieni 2026r. przypada 23 września (środa)

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypada 23 września, zaś jesień astronomiczna może wypaść jeden dzień wcześniej lub później.

Pierwszy dzień jesieni to dzień tak zwanej równonocy jesiennej. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej. Jesień jest najbarwniejszą porą roku. Liście drzew mienią się kolorami od zielonego, przez czerwony, pomarańczowy i żółty aż do brązowego. Złota polska jesień potrwa do 21 grudnia, czyli pierwszego dnia kalendarzowej zimy.

Jesień to czas zbierania plonów. Rozpoczynają się wykopki, czyli zbiór ziemniaków, marchwi i buraków, a także orka, czyli pierwsze przygotowanie gleby pod wiosenną uprawę. Tradycyjnie pierwszego dnia jesieni organizowane były dożynki, czyli święto zbiorów, podczas którego dziękowano bogom za ziemiopłody. Dziś również wiele wsi i miast organizuje podobne obchody, którym towarzyszą zabawy i barwne korowody. Mieszkańcy ubierają stroje regionalne, przygotowują ostatnie kępki (wiązka niezżętego zboża pozostawiona na polu) i uczestniczą w dziękczynnej Mszy św. Najbardziej uroczyste nabożeństwa organizowane są na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie wierni przynoszą dary ziemi, aby je pobłogosławić i prosić o kolejne dobre zbiory.

Polub ten artykuł:

Już znasz datę Pierwszy dzień jesieni, dowiedz się więcej o:

Pierwszy dzień jesieni 2023 opinie

6-1 =