27 września 2022 (Wtorek)
I Waga
(23.09 - 22.10)
Wniebowzięcie NMP
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wniebowzięcie NMP

Kiedy przypada Wniebowzięcie NMP w kolejnych latach:
  • Wniebowzięcie NMP 2022r. przypada 27 września (wtorek)
  • Wniebowzięcie NMP 2022r. przypada 27 września (wtorek)
  • Wniebowzięcie NMP 2022r. przypada 27 września (wtorek)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są zamknięte Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »
Sierpień 2023
pn wt śr cz pt so n

31

1

Powstanie Warszawskie

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Wniebowzięcie NMPŚwięto Wojska Polskiego

16

17

18

19

20

Dzień Wyznawania Miłości

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim 15 sierpnia.

Zgodnie z dogmatem Kościoła katolickiego Maryja po Zaśnięciu została wzięta do nieba. Ewangelia nie wspomina o ostatnich momentach życia Matki Bożej, dlatego przyjmuje się, że wniebowzięcie nastąpiło wraz z duszą i ciałem. Tradycja obchodów tego święta pochodzi z V wieku. Początkowo Maryja była czczona jako patronka ziemi i roślinności. W VII wieku prawda o Wniebowzięciu NMP została ustalona, jednak wpisanie do kalendarza liturgicznego nastąpiło dopiero w 1950 roku. Wniebowzięcie w ikonografii przedstawiane jest jako unoszenie Maryji (jej ciała) w promieniach światła przez aniołów do nieba.

W kulturze ludowej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi jest nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. Ma to związek z pierwotnym kultem Bogurodzicy jako opiekunki natury. Wówczas w kościołach święcone są zioła, kwiaty i plony. Dawniej wierzono, że poświęcone zioła mają moc leczniczą i chronią od zarazy. Tradycja nakazuje aby tego dnia wierni przynieśli ze sobą wielobarwne wiązanki, w których znajduje się gałązka dziewanny. Na wsiach dziewanna określana była mianem Warkoczami Matki Bożej i według wierzeń była rośliną, która odstraszać miała pioruny i pożary. Poświęcenie ziemiopłodów dawało nadzieję na obfite zbiory. Do dziś znane są przysłowia, które odzwierciedlały wiarę w maryjną moc: Wniebowzięcie Panny kiedy w słońcu chodzi, rok dużo owoców obrodzi lub Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje.

Co roku główne uroczystości mają miejsce na Jasnej Górze oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas uroczystej Mszy św. śpiewane są maryjne pieśni pochwalne i błagalne.

Polub ten artykuł: