14 lipca 2024 (Niedziela)
F Rak
(22.06 - 22.07)
Dzień Ziemi
Sortuj wg: Data | Nazwa

Dzień Ziemi 2025

22 kwietnia (wtorek) Już za: +281 dni

Kiedy przypada Dzień Ziemi w kolejnych latach:

  • Dzień Ziemi 2026r. przypada 22 kwietnia (środa)
  • Dzień Ziemi 2027r. przypada 22 kwietnia (czwartek)
  • Dzień Ziemi 2028r. przypada 22 kwietnia (sobota)

Dzień Ziemi nazywany także Światowym Dniem Ziemi oraz Międzynarodowym Dniem Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. Celem święta jest zwrócenie uwagi mieszkańców Ziemi na ekologiczną stronę planety i promowanie postaw związanych z ochroną przyrody.

Pomysł obchodów Dnia Ziemi narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Pierwszy Dzień Ziemi został ustanowiony w równonoc wiosenną, czyli 21 marca. Pomysłodawcą był amerykański senator Gaylord Nelson, który bardzo często włączał się w ochronę natury. Miesiąc później przeprowadzono manifestację ekologiczną, a na pamiątkę tego wydarzenia za datę święta uznano 22 kwietnia. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w 2007 roku Godziny dla Ziemi, przypadającej w ostatnią sobotę marca. Celem akcji jest zachęcenie do oszczędności energii elektrycznej oraz refleksja nad zmianami klimatycznymi. Na jedną godzinę w wielu domach, biurach, a nawet miastach gasną światła oraz wyłączane są urządzenia elektryczne. Oficjalnie w 2009 roku ten dzień Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

Do Polski Dzień Ziemi dotarł dopiero w 1990 roku i od tamtej pory bierze udział w wielu programach, powołuje instytucje zajmujące się ekologią w kraju oraz podejmuje działania zmierzające do poprawy stanu środowiska.

W ramach akcji proekologicznych w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pojawiają się naklejki w widocznych miejscach z hasłami takimi jak: gaś światło, zakręcaj wodę czy oszczędzaj wodę. Coraz częściej zamiast lekcji przyrody i biologii czy geografii dzieci biorą udział w apelach, projektach związanych ze środowiskiem oraz “sprzątaniu świata”, czyli wyjściach do parków i lasów, gdzie dzieci poprzez zbieranie odpadów uczą się niezaśmiecania planety.

W niektórych polskich miastach i gminach organizowane są pikniki rodzinne i festyny, podczas których mieszkańcy mogą angażować się w sprawy ekologiczne. Zapraszane są różne firmy i instytucje zajmujące się kwestiami środowiskowymi, np. zakłady oczyszczania miasta czy fundacje związane z ochroną środowiska, które przygotowują pikiety, konkursy, zabawy, a także warsztaty edukacyjne i plastyczne dla najmłodszych.

Polub ten artykuł:

Dzień Ziemi 2025 opinie

7+3 =