5 października 2022 (Środa)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Filomeny

Data Popularność
5. lipca
2. sierpnia
11. sierpnia
29. listopada Najczęściej obchodzone

Filomena - znaczenie imienia

Imieniny
Kobiety o imieniu Filomena świętują imieniny cztery razy w roku – 5 lipca, 2 i 11 sierpnia oraz 29 listopada. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest ostatnia data, która nie jest związana z żadnym ważnym wydarzeniem.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Filomena pochodzi z języka greckiego, od słów: „philos” (przyjaciel) i „menos” (męstwo, siła). Tłumaczy się je jako: „miłująca siłę”. Opiekunką kobiet o tym imieniu jest św. Filomena, która żyła na przełomie III i IV wieku. Jako 13-latka złożyła śluby czystości i nie chciała zostać kochanką cesarza Dioklecjana. Przez to doświadczyła okropnych tortur i została ścięta mieczem. Współcześnie jest uznawana za patronkę m.in. Żywego Różańca, drugą patronkę Królestwa Neapolu, matek i dzieci, szczęśliwych narodzin oraz ludzi w potrzebach finansowych.

Znaczenie imienia
Filomena ma bardzo skomplikowany charakter. Z jednej strony jest pewna siebie i niezależna, z drugiej wrażliwa i spokojna. Niechętnie dzieli się z innymi swoimi problemami oraz uczuciami, za to świetnie sprawdza się w roli słuchacza. Lubi przebywać w towarzystwie, ale skrupulatnie dobiera przyjaciół, których można policzyć na palcach jednej ręki. Czasami bywa zaborcza, ponieważ chce chronić swoich najbliższych przed złem otaczającego świata. Zawodowo Filomena może spróbować swoich sił jako dziennikarka, handlowiec lub logistyk.

Warianty i zdrobnienia imienia
Filipka, Filipcia, Filipeńka, Filipunia, Filipusia, Filipeczka, Fila, Filka, Fileczka, Fili

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Philemona (ang.), Philemona, Philomena (niem.), Philom-ne (fr.), Filemona, Filomena (ros.), Filomena (wł.)

Litwa – 5 lipca
Słowacja – 27 grudnia

Znani imiennicy
Filomena Moretti – włoska gitarzystka
Philomena Kwao – modelka plus-size z Londynu

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Filomeny jest pomarańczowy, liczbą 3, a kamieniem cytryn.

Dodaj komentarz

8-3 =