Imieniny Łukasza

Data Popularność
23. stycznia
17. lutego
2. marca
22. kwietnia
12. sierpnia
10. września
18. października
18. listopada Już za 4 dni! Najczęściej obchodzone
20. grudnia
Wyślij życzenia imieninowe

Łukasz - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Łukasza najczęściej obchodzi się 18 listopada, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Łukasza. Jednak nie tylko Polacy celebrują tę datę, ale również mieszkańcy innych krajów, takich jak Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa oraz Szwecja.
Ponadto, jego imieniny można świętować 23 stycznia, 17 lutego, 2 marca, 22 kwietnia, 12 sierpnia, 10 września, 18 października oraz 20 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Łukasz to imię męskie, pochodzenia grecko–łacińskiego, od słowa „Lucanus” (pochodzący z Lukanii) lub przekształcenia imienia Lucjusz. Patronuje mu św. Łukasz Ewangelista, który był wiernym towarzyszem i współpracownikiem Pawła Apostoła. Według tradycji wczesnochrześcijańskiej napisał trzecią Ewangelię oraz trzecią i piątą księgę Dziejów Apostolskich. Jest patronem Hiszpanii, introligatorów, lekarzy chirurgów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików, historyków, notariuszy oraz złotników.

Znaczenie imienia
Łukasz jest osobą spokojną, systematyczną oraz pracowitą. Każda jego decyzja i wypowiedziane słowa są dokładnie przemyślane. Nie lubi konfliktów i chętnie pomaga innym, nie oczekując nic w zamian. Jest zaradny i pragnie zbudować dom własnymi rękami. Jego powołaniem jest posiadanie żony i dzieci. W pracy jest sumienny i dokładny. Mały krokami dochodzi do założonego celu i trafnie rozwiązuje wszystkie problemy. Łukasz najlepiej poradzi sobie w zawodach związanych ze sportem, medycyną, informatyką i inżynierią.

Warianty i zdrobnienia imienia
Łukaszek, Łukaniu, Lukuś, Luka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Lucas (łac.), Lucas (niem.), Luc (ang.), Luca (wł.)

Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa, Szwecja – 8 październkia

Znani imiennicy
Łukasz Ewangelista
Łukasz Golec – muzyk
Łukasz Górnicki – pisarz
Łukasz Zagrobelny – piosenkarz
Luke Perry – aktor amerykański
Lukas Podolski - piłkarz

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Łukasza jest biały, liczbą 9, a kamieniem opal.

Dodaj komentarz

9-4 =