31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)

Imieniny Ryszarda

Data Popularność
4. stycznia
7. lutego
3. kwietnia Najczęściej obchodzone
26. kwietnia
9. czerwca
9. lipca
18. września
17. października
1. grudnia
Wyślij życzenia imieninowe

Ryszard - znaczenie imienia

Imieniny
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Ryszarda jest 3 kwietnia, ponieważ na ten dzień przypada wspomnienie liturgiczne św. Ryszarda de Wyche. Kościół anglikański przywołuje jego pamięć 16 czerwca, ponieważ wtedy miała miejsce translacja jego doczesnych szczątków do katedry w Chichester. Uroczystości te odbyły się w 1276 roku, za rządów Edwarda I. Sanktuarium św. Ryszarda w katedrze w Chichester przez lata było centrum pielgrzymek. Niestety, w 1538 roku Henryk VIII zlecił zniszczenie go.

Imieniny Ryszarda wypadają również 4 stycznia, 7 lutego, 26 kwietnia, 9 czerwca, 9 lipca, 18 września, 17 października i 1 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Ryszard to imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów „richi” i „hart”, oznaczających tego, który jest potężny i bogaty.

Święci patroni o tym imieniu:
– św. Ryszard de Wyche (1197-1253) – był rektorem uniwersytetu w Oxfordzie, kanclerzem prymasa Anglii oraz biskupem diecezji Chichester. Sprawił, że uniwersytet w Oxfordzie stał się jednym z najlepszych w Europie oraz bronił przed królem praw Kościoła. Nakazał bezpłatnego udzielania sakramentów oraz zachowania celibatu przez księży;
– św. Ryszard Gwyn (1537-1584) – nauczyciel z Landiloes. Prześladowali go wyznawcy anglikańscy i próbowali zmusić do zmiany wiary. Przez to, że odmówił, został aresztowany i skazany na śmierć;
– św. Ryszard Bere – jeden z 40 męczenników angielskich, którzy sprzeciwili się złożeniu przysięgi uznającej króla za głowę Kościoła.

Znaczenie imienia
Ryszard jest pewny siebie, twardo stąpa po ziemi i zawsze angażuje się w powierzane mu zadania. Cechuje go precyzja oraz zdyscyplinowanie, co wiąże się z chęcią bycia najlepszym w każdej dziedzinie życia. Dobrze sprawdzi się w roli biznesmena, sprzedawcy, muzyka, budowlańca czy inżyniera. Kobiety doceniają jego męskość, ale on sam nie potrafi być wylewny, subtelny oraz mówić otwarcie o swoich uczuciach. Jednak, gdy znajdzie ukochaną na całe życie, będzie jej wierny aż po grób.

Warianty i zdrobnienia imienia
Rychu, Rysieczek, Rysiek, Rysio, Rysiu, Rysiunio, Rysiuś, Ryszardek, Ryszardzio, Ryś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Richard, Ricard (ang.), Richard (fr.), Reichard, Reichert, Richard (niem.), Ricardo, Riccardo (hiszp.), Riccardo, Ricciardo, Ricordano (wł.), Rychard (czes.), Rièard, Rikard (połud.-słow).

Chorwacja, Niemcy, Hiszpania, Szwecja – 7 lutego
Czechy, Francja, Węgry, Włochy, Litwa, USA – 3 kwietnia

Znani imiennicy
Ryszard I Lwie Serce – król Anglii
Ryszard Horowitz – fotografik i fotograf, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii
Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na uchodźstwie
Ryszard Rynkowski – piosenkarz
Ryszard Szurkowski – kolarz szosowy
Richard Strauss – kompozytor niemiecki
Richard Hammond – angielski dziennikarz motoryzacyjny
Richard Nixon – prezydent USA
Richard Wagner – kompozytor niemiecki

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Ryszarda jest czerwony, liczbą 3, a kamieniem nefryt.

Dodaj komentarz

5×4 =