Imieniny Urszuli

Data Popularność
29. maja
21. października Najczęściej obchodzone
21. listopada
Wyślij życzenia imieninowe

Urszula - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Urszuli najczęściej obchodzi się 21 października – data ta wiąże się ze wspomnieniem liturgicznym św. Urszuli z Kolonii w Kościele katolickim i prawosławnym. Jednak nie tylko Polacy świętują tego dnia z Urszulą, ale również mieszkańcy kilku innych krajów, takich jak: Niemcy, Finlandia, Szwecja, Estonia, Słowacja, Chorwacja oraz Francja.
Ponadto, imieniny Urszuli można celebrować 29 maja i 21 listopada.

Pochodzenie imienia i patroni
Urszula to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa „ursa” (niedźwiedzica). W Polsce zanotowano je po raz pierwszy w XIV wieku w trzech formach: Urszula, Orszula, a także łacińskiej Ursula. Patronują mu:
– św. Urszula Ledóchowska, zakonnica;
– św. Urszula, męczennica, dziewica – jedna z legend mówi, że była rzymsko-brytyjską księżniczką. Na prośbę swojego ojca wyruszyła w podróż do przyszłego męża – pogańskiego królewicza Conana Meriadoca z Armorici w Bretanii. Towarzyszyło jej podobno dziesięć służek-dziewic, z własnymi tysiącznymi orszakami oraz statkami. Podczas podróży sztorm zniósł ją do portu galijskiego nad Renem. Urszula ślubowała, że przed ślubem wyruszy w pielgrzymkę do Rzymu. Jednak nie doszła ona do skutku, ponieważ razem ze wszystkimi dziewicami została zamordowana przez Hunów w Kolonii, po odrzuceniu zalotów Attyli. Jest ona patronką Kolonii, Anglii, parafii rzymsko-katolickiej w Soborzycach, Zgromadzenia USJK, uniwersytetów, młodzieży i nauczycieli oraz wychowawców i sukienników.

Znaczenie imienia
Urszula lubi rywalizację i dominację. Jest osobą ambitną i bardzo angażuje się w powierzone jej zadania. Dla otoczenia jest przyjazna i otwarta, ale nie lubi, gdy ktoś wydaje jej polecenia. Dlatego najlepiej sprawdzi się, pracując na stanowisku kierowniczym. Podobnie jest w domu – Urszula musi sprawować w nim rządy. Jej dom będzie urządzony z przepychem, ale będzie brakowało w nim rodzinnej atmosfery. Nie ufa nikomu i jeżeli zdecyduje się na małżeństwo, to tylko pod warunkiem awansu społecznego.

Warianty i zdrobnienia imienia
Ula, Uleńka, Ulka, Urszulka, Usia, Uśka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Ursula (łac., ogólnie przyj. forma), Ursula, Ursola, Ursuline, Orsola (ang.), Ursula, Ursel (niem.), Ursule (fr.)

Niemcy, Finlandia, Szwecja, Estonia, Słowacja, Chorwacja, Francja – 21 października

Znani imiennicy
Urszula Dudziak – wokalistka jazzowa
Urszula Sipińska – piosenkarka
Urszula Trawińska-Moroz – śpiewaczka operowa
Urszula Włodarczyk – lekkoatletka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Urszuli jest beżowy, liczbą 1, a kamieniem agat.

Dodaj komentarz

5×7 =