3 lipca 2022 (Niedziela)
F Rak
(22.06 - 22.07)

Imieniny Janiny

Data Popularność
12. czerwca
24. czerwca Najczęściej obchodzone
18. sierpnia
24. listopada

Janina - znaczenie imienia

Imieniny
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Janiny jest 24 czerwca. Dodatkowo, może ona świętować 12 czerwca, 18 sierpnia i 24 listopada. Trzecia data jest związana z obchodzeniem w Kościele katolickim wspomnienia liturgicznego bł. Sancji Janiny Szymkowiak. Natomiast czwarta dotyczy pielęgniarki i działaczki społecznej Janiny Woynarowskiej. W Chrzanowie 24. dnia każdego miesiąca w kościele św. Mikołaja odprawiane jest nabożeństwo w intencji wyniesienia jej na ołtarze. Na grobie Janiny palą się lampki, a wierni składają kwiaty, wspominając jej dobre serce. 

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Janina jest żeńską formą imienia Jan. W Polsce pojawiło się ono pod koniec XIX wieku. Wcześniej było popularne w dwóch innych formach: Jana albo Joanna. Patronuje mu bł. Sancja Janina Szymkowiak, która prowadziła głębokie życie religijne. Podczas pielgrzymki do Lourdes podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru Sióstr Serafitek w Poznaniu. Trudne przeżycia w trakcie okupacji wyniszczyły jej organizm i zachorowała na gruźlicę. Wszystkie cierpienia związane z chorobą złożyła w ofierze Bogu za grzeszników.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest uparta, dumna oraz nieugięta. Uważa się za osobę nieomylną, co niestety mija się z prawdą. Janina zawsze dąży do osiągnięcia wyznaczonych celów i nie zniechęcają jej niepowodzenia. Doskonale sprawdzi się w roli szefowej, urzędniczki, handlowca czy nauczycielki, ponieważ jest wymagająca, poważna oraz dobrze zorganizowana. W życiu prywatnym Janina ma drugą twarz – kieruje się uczuciami, namiętnością oraz romantyzmem. Jednak życie z nią nie będzie łatwe, gdyż zawsze będzie chciała rządzić.

Warianty i zdrobnienia imienia
Jana, Jancia, Jancik, Janeczka, Jania, Janinka, Janka, Janulka, Janusia, Januśka, Jasia, Jasieńka, Jasiula, Jaśka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Jane, Jean, Joan, Jayne (ang.), Johanna, Hanne (niem.), Jeanne (fr.), Juana (hiszp.), Gianna, Giovanna (wł.), Ivana, Ioanna, Janina (ros.), Ivana, Jana (czes., słowac.), Ivana, Ivanka, Jana, Janka, Jovanka (połud.-słow.)

Szwecja, Finlandia – 21 lipca
Łotwa – 21 sierpnia
Estonia – 15 sierpnia
Węgry – 28 marca
Czechy – 4 kwietnia
Słowacja – 28 grudnia
Chorwacja – 24 i 30 maja, 12 sierpnia, 28 grudnia

Znani imiennicy
Janina Ochojska – działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej
Janina Porazińska – poetka
Janina Szreniawa – aktorka teatralna
Jane Fonda – amerykańska aktorka filmowa
Janis Joplin – amerykańska wokalistka rockowa

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Janiny jest żółty, liczbą 4, a kamieniem koral.

Dodaj komentarz

5+5 =