20 maja 2024 (Poniedziałek)
Imieniny: Bernard, Karol Wiktoria
D Byk
(20.04 - 22.05)

Imieniny Janiny

Data Popularność
12. czerwca
24. czerwca Najczęściej obchodzone
18. sierpnia
24. listopada

Janina - znaczenie imienia

Imieniny - Janina
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Janiny jest 24 czerwca. Dodatkowo, może ona świętować 12 czerwca, 18 sierpnia i 24 listopada. Trzecia data jest związana z obchodzeniem w Kościele katolickim wspomnienia liturgicznego bł. Sancji Janiny Szymkowiak. Natomiast czwarta dotyczy pielęgniarki i działaczki społecznej Janiny Woynarowskiej. W Chrzanowie 24. dnia każdego miesiąca w kościele św. Mikołaja odprawiane jest nabożeństwo w intencji wyniesienia jej na ołtarze. Na grobie Janiny palą się lampki, a wierni składają kwiaty, wspominając jej dobre serce. 

Pochodzenie imienia i patroni - Janina
Imię Janina jest żeńską formą imienia Jan. W Polsce pojawiło się ono pod koniec XIX wieku. Wcześniej było popularne w dwóch innych formach: Jana albo Joanna. Patronuje mu bł. Sancja Janina Szymkowiak, która prowadziła głębokie życie religijne. Podczas pielgrzymki do Lourdes podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru Sióstr Serafitek w Poznaniu. Trudne przeżycia w trakcie okupacji wyniszczyły jej organizm i zachorowała na gruźlicę. Wszystkie cierpienia związane z chorobą złożyła w ofierze Bogu za grzeszników.

Znaczenie imienia - Janina
Kobieta o tym imieniu jest uparta, dumna oraz nieugięta. Uważa się za osobę nieomylną, co niestety mija się z prawdą. Janina zawsze dąży do osiągnięcia wyznaczonych celów i nie zniechęcają jej niepowodzenia. Doskonale sprawdzi się w roli szefowej, urzędniczki, handlowca czy nauczycielki, ponieważ jest wymagająca, poważna oraz dobrze zorganizowana. W życiu prywatnym Janina ma drugą twarz – kieruje się uczuciami, namiętnością oraz romantyzmem. Jednak życie z nią nie będzie łatwe, gdyż zawsze będzie chciała rządzić.

Warianty i zdrobnienia imienia - Janina
Jana, Jancia, Jancik, Janeczka, Jania, Janinka, Janka, Janulka, Janusia, Januśka, Jasia, Jasieńka, Jasiula, Jaśka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Janina
Jane, Jean, Joan, Jayne (ang.), Johanna, Hanne (niem.), Jeanne (fr.), Juana (hiszp.), Gianna, Giovanna (wł.), Ivana, Ioanna, Janina (ros.), Ivana, Jana (czes., słowac.), Ivana, Ivanka, Jana, Janka, Jovanka (połud.-słow.)

Szwecja, Finlandia – 21 lipca
Łotwa – 21 sierpnia
Estonia – 15 sierpnia
Węgry – 28 marca
Czechy – 4 kwietnia
Słowacja – 28 grudnia
Chorwacja – 24 i 30 maja, 12 sierpnia, 28 grudnia

Znani imiennicy - Janina
Janina Ochojska – działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej
Janina Porazińska – poetka
Janina Szreniawa – aktorka teatralna
Jane Fonda – amerykańska aktorka filmowa
Janis Joplin – amerykańska wokalistka rockowa

Dodatkowe informacje - Janina
Szczęśliwym kolorem Janiny jest żółty, liczbą 4, a kamieniem koral.

Dodaj komentarz - Imieniny Janiny

5+9 =

Datę Imieniny Janiny już znasz, sprawdź inne: