Imieniny Piotra

Data Popularność
18. stycznia
8. lutego
28. kwietnia
21. maja
2. czerwca
29. czerwca Najczęściej obchodzone
19. lipca Już za 3 dni!
1. sierpnia
17. września
21. października
Wyślij życzenia imieninowe

Piotr - znaczenie imienia

Imieniny
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Piotra jest 29 czerwca, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada największa uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tego dnia, na znak łączności biskupów (mianowanych w ostatnim czasie) ze Stolicą Apostolską papież wręcza im paliusze, będące symbolem władzy. Te koliste wstęgi w kształcie naszyjnika są ozdobione sześcioma fioletowymi krzyżami i wykonane z baraniej wełny. Zwierzęta, od których pochodzi wełna, błogosławi się 21 stycznia, w dniu wspomnienia św. Agnieszki.
Ponadto, imieniny Piotra można również celebrować 18 stycznia, 8 lutego, 28 kwietnia, 21 maja, 2 czerwca, 19 lipca, 1 sierpnia, 17 września oraz 21 października.

Pochodzenie imienia i patroni
Piotr to imię pochodzenia greckiego, od słowa „petros”, i oznacza „niezłomny jak skała”. Patronuje mu św. Piotr, którego uważa się w Kościele katolickim za pierwszego papieża i męczennika chrześcijańskiego. Głosił on słowo Jezusa i nawracał pogan. Jest uznawany za patrona papieży, piekarzy, żniwiarzy, rzeźników, szklarzy, stolarzy, szewców, zegarmistrzów, ślusarzy, kowali, garncarzy, zdunów, murarzy, cegielników, budowniczych mostów, kamieniarzy, sukienników, foluszników, rybaków, sprzedawców ryb, marynarzy, żeglarzy, rozbitków morskich, pokutników oraz przystępujących do spowiedzi i dziewic. Pozostali święci o tym imieniu:
– św. Piotr Damian, biskup i doktor Kościoła;
– św. Piotr Apostoł (katedra);
– św. męczennicy Marcelin i Piotr;
– św. Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła;
– św. Piotr Klawer, prezbiter;
– św. Piotr z Alkantry;
– św. Piotr Kanizjusz, prezbiter i doktor Kościoła.

Znaczenie imienia
Mężczyzna o tym imieniu jest zdolny i ambitny, ale nie potrafi zorganizować sobie pracy. Bez narzuconego rygoru obowiązków staje się leniwy. Jego słabymi stronami są: wybuchowość, nerwowość i przeświadczenie, że na wszystkim zna się najlepiej. Nie przeszkadza mu to w byciu marzycielem, który pragnie miłości i czułości. Jednak, gdy kobieta okaże mu uczucia – ucieka. Piotr doskonale sprawdzi się w roli szefa, ponieważ ma zdolności przywódcze.

Warianty i zdrobnienia imienia
Piotrek, Piotruś, Piter, Pieter

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Petrus (łac.), Peter (ang.), Peter, Petrus (niem.), Pierre (fr.), Pedro, Perez (hiszp.), Pietro, Piero, Pier, Pierino (wł.)

Czechy – 22 lutego, 29 czerwca
Finlandia, Grecja, Hiszpania, USA, Ukraina – 29 czerwca
Niemcy – 21 lutego
Węgry – 29 kwietnia
Włochy – 29 grudnia
Szwecja – 1 sierpnia

Znani imiennicy
Piotr Czajkowski (1840-1893) – wybitny kompozytor rosyjski
Piotr Michałowski (1800-1855) – malarz
Piotr Skarga (1536-1612) – kapłan, nadworny kaznodzieja Zygmunta III
Piotr Szczepanik – piosenkarz
Piotr Szwedes – aktor

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Piotra jest pomarańczowy, liczbą 6, a kamieniem szafir.

Dodaj komentarz

7×4 =