Imieniny Julii

Data Popularność
20. lutego
16. kwietnia
22. maja Najczęściej obchodzone
21. lipca Już za 4 dni!
27. lipca
1. października
10. grudnia
Wyślij życzenia imieninowe

Julia - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Julii najczęściej obchodzi się 22 maja. Ta data jest związana ze wspomnieniem św. Julii z Korsyki w Kościele katolickim i prawosławnym. Współcześnie jest ona jedną z najbardziej czczonych świętych we Włoszech i patronuje następującym miastom: Brescii, Bergamo i Livorno oraz całej wyspie Korsyka. W malutkiej miejscowości Nonza jest czczona jako święta miejscowa i z tej okazji 22 maja organizowane są tam uroczyste obchody.
Ponadto, imieniny Julii można świętować 20 lutego, 16 kwietnia, 21 i 27 lipca, 1 października oraz 10 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Julia powstało w starożytnym Rzymie jako przydomek od nazwy rodowej „Julii” (pol. Juliusze) i oznacza: róża, piękny kwiat. Jest to żeński odpowiednik imienia Juliusz. Istnieją trzy święte o tym imieniu:
– św. Julia z Korsyki – ur. ok. roku 400 w Kartaginie. Została sprzedana jako niewolnica kupcowi syryjskiemu Euzebiuszowi. Podczas podróży do Włoch schwytaną ją, torturowano i zamordowano, ponieważ nie chciała uczestniczyć w święcie pogańskim;
– św. Julia Billiart – założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Maryi Panny z Namur. W wieku 31 lat została sparaliżowana i przykuta do łóżka. Jednak w 1804 r. nastąpił cud i została uzdrowiona podczas modlitwy;
– św. Julia Kim – została aresztowana i była torturowana, aby wyrzec się wiary. Ścięto ją w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 8 innymi katolikami. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dniu śmierci 20 września i w grupie 103 męczenników koreańskich.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest silna, opanowana oraz odporna psychicznie. Nie lubi dzielić się swoimi sekretami, bez względu na to, której sfery życia dotyczą. Źle reaguje na krytykę i łatwo się zniechęca do dalszych działań. Mimo tego, że Julia jest skrytą, nieśmiałą i tajemniczą osobą, dobrze radzi sobie w życiu uczuciowym. Gdy spotka swojego księcia z bajki, będzie czułą i wierną żoną oraz matką. Jest stworzona do roli pani domu. Jeśli jednak zdecyduje się podjąć pracę, będzie znakomitym prawnikiem, aktorką lub modelką.

Warianty i zdrobnienia imienia
Jula, Julcia, Juleczka, Julisia, Julitka, Julka, Juluś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Julia (ogólnie przyj. forma), Julie (ang., fr., niem.), Giulia (wł.), Julija (ros., połud.-słow., litew.), Jyyli (fiń.)

Węgry, Słowacja – 22 maja
Szwecja – 16 lutego
Estonia – 8 kwietnia
Finlandia – 12 kwietnia
Rosja – 31 maja, 16 czerwca

Znani imiennicy
Julia Kamińska – aktorka
Julia Potocka – arystokratka
Julia Roberts – aktorka amerykańska
Julia Tymoszenko – ukraińska polityk

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Julii jest czerwony, liczbą 8, a kamieniem topaz.

Dodaj komentarz

6×2 =