22 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
D Byk
(20.04 - 22.05)

Imieniny Antoniego

Data Popularność
9. stycznia
17. stycznia
1. marca
10. maja
13. czerwca Najczęściej obchodzone
5. lipca
3. września
24. października
28. grudnia

Antoni - znaczenie imienia

Imieniny - Antoni
Imieniny Antoniego najczęściej obchodzi się 13 czerwca, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Antoniego z Padwy. Był on portugalskim teologiem, franciszkaninem i prezbiterem. Na miejscu jego grobu w Padwie wznosi się poświęcona jego czci bazylika, która jest jednym z najpopularniejszych sanktuariów w Europie. Święty Antoni jest opiekunem osób i rzeczy zaginionych, Lizbony, Padwy, franciszkanów, antoninek, licznych parafii, kościołów, bractw, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich oraz podróżnych. W Polsce patronuje ponad 150 parafiom i kilku miastom, m.in. Jasłu, Rybnikowi, Lipnie, Brodnicy, Przeworskiej, Tomaszowi Mazowieckiemu, Lublinowi oraz Drohiczynowi. W tej ostatniej miejscowości każdego roku odbywa się odpust św. Antoniego .

Ponadto, jego imieniny można również celebrować 9 i 17 stycznia, 1 marca, 10 maja, 5 lipca, 3 września, 24 października oraz 28 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni - Antoni
Antoni to imię męskie łacińskiego pochodzenia, które wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Oznacza ono: wspaniały, doskonały, wybitny.

Święci o tym imieniu:
– św. Antoni, opat;
– św. Antoni Padewski, prezbiter i doktor Kościoła;
– św. Antoni Peczerski, pustelnik z Kijowa;
– św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik;
– św. Antoni Maria Claret, biskup.

Znaczenie imienia - Antoni
Antoni jest spokojnym, opanowanym i cierpliwym mężczyzną. Bardzo angażuje się w powierzone mu zadania. Zarówno prywatnie, jak i zawodowo jest zdecydowany oraz odpowiedzialny. Zdarza się, że długo podejmuje ważne decyzje, ponieważ musi dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Czasami może się wydawać zagubiony, ale to tylko pozory. Dobrze poradzi sobie, pracując jako naukowiec, prawnik lub menedżer. W sprawach sercowych nie lubi okazywać uczuć, ale będzie wierny swojej wybrance.

Warianty i zdrobnienia imienia - Antoni
Anteczek, Antek, Anti, Antko, Antol, Antolek, Antolinek, Anton, Antoniczek, Antonik, Antoninek, Antonio, Antonion, Antoniusz, Antoniuszek, Antoś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Antoni
Antonius (łac.), Anthony, Antony (ang.), Antonin, Antal (czes.), Antoine (fr.), Anton, Antonio (hiszp.), Anton, Antonius (niem.), Anton, Antonij (ros.), Andon, Ante, Antonij, Antonije, Antun, Tone (połud.-słow.), Antonino, Antonello, Antonio (wł.), Antanas, Antas, Antonijus (litew.), Antonios (gr.), Antto, Anton, Toni (fiń.), Antal, Antos (węg.).

Bułgaria, Estonia, Szwecja, Węgry – 17 stycznia
Słowacja, Niemcy, Francja – 13 czerwca

Znani imiennicy - Antoni
Antoni Czechow – rosyjski nowelista i dramatopisarz
Antoni Słonimski – pisarz polski
Antonio Banderas – hiszpański aktor filmowy
Antonio Stradivari – światowej sławy włoski konstruktor instrumentów smyczkowych
Antonio Vivaldi – włoski skrzypek i kompozytor
Anthony Kiedis – lider i wokalista zespołu Red Hot Chili Peppers
Antoni Królikowski – aktor
Antoni Macierewicz – polski polityk

Dodatkowe informacje - Antoni
Szczęśliwym kolorem Antoniego jest zielony, liczbą 1, a kamieniem topaz.

Dodaj komentarz - Imieniny Antoniego

9+3 =

Datę Imieniny Antoniego już znasz, sprawdź inne: