Imieniny Huberta

Data Popularność
3. listopada Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Hubert - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Huberta obchodzi się tylko raz w roku – 3 listopada. Na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Huberta z Liège. Jest on patronem myśliwych, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków oraz jeźdźców. Dawniej święto to czczono uroczystymi łowami oraz mszą w intencji myśliwych. Współcześnie w tym dniu odbywa się gonitwa. Tradycja ludowa uznaje św. Huberta za opiekuna lunatyków i chorych na epilepsję. Kult jego osoby rozprzestrzenił się na całą Europę, wraz z Hiszpanią i Anglią.

Pochodzenie imienia i patroni
Hubert to imię męskie pochodzenia staroniemieckiego, od słów „hugu” (duch, dowcip) i „beracht” (jaśniejący, błyszczący). Oznacza osobę z bystrym umysłem i poczuciem humoru. Patronuje mu św. Hubert, biskup Leodium.

Znaczenie imienia
Hubert należy do osób bardzo cierpliwych, uczuciowych oraz flegmatycznych. Nie interesuje go rywalizacja, woli spokojnie i powoli dążyć do osiągnięcia upragnionych celów. Nie zrażają go porażki i niepowodzenia. W życiu kieruje się zasadami etyki i logiki, nie wywyższa się w towarzystwie oraz bywa nieśmiały. Te cechy sprawiają, że jest bardzo lubiany przez otoczenie. Hubert, nawet gdy ma zły dzień, stara się być miły, pogodny oraz przyjacielski. W miłości jest skryty, ale czuły i bardzo dba o bliskich.

Warianty i zdrobnienia imienia
Bercik, Bertuś, Hubercik, Hubi, Hubuś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Hubertus (łac.), Uvertos (gr.), Hubert (ogólnie przyj. forma), Hobart (ang.), Hubertus, Hugbert, Huprecht (niem.), Huberto (hiszp.), Uberto, Oberto (wł.)

Estonia – 3 lutego
Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja, Szwecja, Chorwacja – 3 listopada

Znani imiennicy
Hubert Skrzypczak – bokser
Hubert Urbański – aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny
Hubert Wagner – trener siatkówki
Hubert Pala – piłkarz, reprezentant Polski (1960)
Hubert Robert – francuski malarz
Hubert Selby – pisarz amerykański.
Umberto Eco – włoski filozof i pisarz

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Huberta jest biały, liczbą 2, a kamieniem diament.

Dodaj komentarz

1+3 =