14 lipca 2024 (Niedziela)
F Rak
(22.06 - 22.07)

Imieniny Damiana

Data Popularność
23. lutego
12. kwietnia
4. maja
14. lipca Już dzisiaj!
26. września Najczęściej obchodzone
26. października
14. listopada

Imieniny - Damian
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Damiana jest 26 września, ponieważ na ten dzień przypada wspomnienie liturgiczne św. Kosmy i Damiana. Byli to bliźniacy, lekarze rzymscy i męczennicy chrześcijańscy. Cerkiew prawosławna wspomina tych świętych cudotwórców 14 listopada (według kalendarza juliańskiego).
Ponadto, imieniny Damiana można również świętować 23 lutego, 12 kwietnia, 4 maja, 14 lipca, 26 października oraz 14 listopada.

Pochodzenie imienia i patroni - Damian
Imię Damian pochodzi z języka greckiego, od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze, lub od słowa „démios” (lekarz ludowy). Oznacza: pogromca, poskromiciel, ale i uzdrowiciel.

Święci patroni Damiana:
– św. Damian, biskup – biskup i doktor Kościoła;
– św. Damian, brat Kosmy – lekarz rzymski, męczennik chrześcijański. Brat bliźniak Kosmy. W czasie prześladowań chrześcijan byli torturowani. Zostali ścięci mieczem w Cyrze, a ich grób był celem licznych pielgrzymek i słynął z cudów. Kosma i Damian są patronami Florencji, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów, cyrulików, cukierników oraz wydziałów medycznych.

Znaczenie imienia - Damian
Mężczyzna o tym imieniu ma bardzo trudny charakter i za bardzo skupia się na świecie zewnętrznym. Pragnie aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, dlatego sprawdzi się jako polityk, prawnik, aktor, architekt lub biznesmen. Damian ma wielu przyjaciół i znajomych, którzy cenią go za łatwość pójścia na kompromis. W miłości jest wierny, ale bywa zaborczy. Jeśli naprawdę się zakocha, będzie uwodził i zaskakiwał ukochaną na każdym kroku. Niestety, nie zawsze pozytywnie, ponieważ bywa despotyczny. Nie należy go ograniczać, gdyż może wtedy uciec w jakieś uzależnienie.

Warianty i zdrobnienia imienia - Damian
Damianek, Danek, Duduś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Damian
Damian, Damianus (ogólnie przyj. forma), Damon (ang.), Damian, Damianus, Damis, Dami (niem.), Damien (fr.), Damian (hiszp.), Damiano (wł.).

Francja – 21 luty, 26 września

Znani imiennicy - Damian
Ojciec Damian (święty ojciec Damian z Molokaʻi, właściwie Joseph de Veuster, 1840-1888) – belgijski misjonarz katolicki
Damian Aleksander – polski aktor
Damián Álvarez – meksykański piłkarz
Damian Laskowski (Massey) – koszykarz, raper
Damian Damięcki – aktor
Damian Zimoń – arcybiskup śląski

Dodatkowe informacje - Damian
Szczęśliwym kolorem Damiana jest niebieski, liczbą 6, a kamieniem nefryt.

Dodaj komentarz - Imieniny Damiana

2+2 =

Datę Imieniny Damiana już znasz, sprawdź inne: