Imieniny Rafała

Data Popularność
24. stycznia
20. czerwca
7. września
29. września Najczęściej obchodzone
24. października
20. listopada
2. grudnia
Wyślij życzenia imieninowe

Rafał - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Rafała najczęściej obchodzi się 29 września, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim przypada święto Archaniołów Rafała, Michała i Gabriela. Ustalono je po ostatniej reformie kalendarza liturgicznego – 14 lutego 1969 roku. Przed tą reformą święta każdego z nich celebrowano oddzielnie: Rafała – 24 października, Michała – 29 września, a Gabriela – 24 marca.

Ponadto, imieniny Rafała można również celebrować 24 stycznia, 20 czerwca, 7 września, 24 października, 20 listopada oraz 2 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię to pochodzi z hebrajskiego i oznacza "Bóg uzdrawia". Nosił je jeden z archaniołów, który jest patronem aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów. Rafał należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata. Pozostałymi patronami tego imienia są: bł. Rafał Melchior Chyliński, zakonnik, oraz św. Rafał Kalinowski, prezbiter.

Znaczenie imienia
Mężczyzna o tym imieniu jest pomysłowy, pracowity i przedsiębiorczy. Unika emocjonalnej oceny sytuacji, kierując się oceną sprawiedliwą. Bardzo trudno zdobyć jego zaufanie, a w miłości Rafał jest typowym monogamistą. Jego żona może liczyć na równe traktowanie i pomoc w każdej sytuacji. W pracy jest nieuważny i lubi zaczynać kilka rzeczy naraz, ale ich nie kończy. Dlatego najlepiej sprawdzi się w wolnych zawodach, takich jak aktor, psycholog czy aktywista.

Warianty i zdrobnienia imienia
Rafałek, Rafałko, Rafcio, Rafuś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Raphael, Rafael (ogólnie przyj. forma)

Grecja – 10 kwietnia, 8 listopada
Węgry – 20 czerwca

Znani imiennicy
Rafał Królikowski – aktor
Raffaelo Santi (1483-1520) – malarz i architekt
Rafał Majka – kolarz
Rafał Mroczek – aktor
Rafał Olbrychski – aktor
Rafał Maserak – tancerz
Rafał Maślak – Mister Polski 2014
Rafael Santi – włoski malarz i architekt
Rafał Sonik – motocyklista

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Rafała jest niebieski, liczbą 2, a kamieniem agat.

Dodaj komentarz

8-3 =