24 czerwca 2024 (Poniedziałek)
F Rak
(22.06 - 22.07)

Imieniny Jadwigi

Data Popularność
14. kwietnia
17. lipca
13. września
15. października
16. października Najczęściej obchodzone

Imieniny - Jadwiga
Imieniny Jadwigi najczęściej obchodzi się 15 i 16 października. Obie daty są ściśle związane z postacią św. Jadwigi Śląskiej. Pierwsza nawiązuje do jej śmierci, w opinii świętości w 1243 roku. Natomiast druga jest jej liturgicznym wspomnieniem w Kościele katolickim.
Ponadto, imieniny Jadwigi można również celebrować 14 kwietnia, 17 lipca oraz 13 września.

Pochodzenie imienia i patroni - Jadwiga
Jadwiga to imię pochodzenia starogermańskiego, które wywodzi się od słów „hadu” (walka) i „wig” (bój). Oznacza waleczną kobietę, zwyciężającą w boju. Patronują mu:
– św. Jadwiga Śląska – pochodziła z książęcego rodu z Bawarii. W wieku 12 lat poślubiła Henryka Brodatego. Słynęła z wielkiej dobroci dla osób biednych i chorych. Ufundowała klasztor cysterski w Trzebnicy, gdzie w bardzo surowej ascezie spędziła ostatnie lata swojego życia. Jest patronką Wrocławia, Śląska, pojednania i pokoju.
– św. Jadwiga – królowa Polski, która w wieku 4 lat została zaręczona z królewiczem austriackim Wilhelmem Habsburgiem. Jednak w 1386 roku wyszła za Władysława Jagiełłę, co doprowadziło do Unii Polski z Litwą. Czynnie działała na rzecz chrystianizacji Litwy. Została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w dniu 8 czerwca 1997 roku.

Znaczenie imienia - Jadwiga
Jadwiga jest kobietą przedsiębiorczą i gospodarną. Wszystko potrafi sama zrobić i świetnie gotuje. Te cechy bardzo imponują mężczyznom, którzy będą starać się o jej względy. Gdy któremuś uda się zdobyć jej serce, zyskuje cudowną żonę i matkę dla przyszłych dzieci. W pracy jest bardzo operatywna i nigdy nie narzeka na zmęczenie. Bardzo szybko się uczy, dlatego doskonale sprawdzi się w handlu, marketingu i administracji.

Warianty i zdrobnienia imienia - Jadwiga
Jadwinia, Jadwisia, Jadwiśka, Jadzia, Jadzienka, Jadzinka, Jadziuchna, Jadziula, Jadziulka, Jadziunia, Jadziusia, Jadziuś, Jadźka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Jadwiga
Hedwigis (łac.), Hedviga, Avis, Edviga (ang.), Hadvig, Hedvig, Hedda (niem.), Hedvige, Edvige (fr.), Edviga, Eduvigis (hiszp.), Edvige (wł.), Jadviga (ros.), Hedvika, Jadviga (czes.), Hedviga (słowac.), Jadviga, Hedviga (połud.-słow.), Jadvyga, Gedvyga (litew.), Edvigis, Evijis (gr.), Hedvig, Hedda (węg.), Helvi, Heta, Hedda (fiń.)

Litwa, Szwecja – 15 października
Węgry – 17 października

Znani imiennicy - Jadwiga
Jadwiga – Królowa Polski
Jadwiga Andrzejewska – aktorka
Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) – poetka polska.
Jadwiga Szajer (Ada Sari) – polska śpiewaczka operowa
Jadwiga Wołoszyńska – botanik i hydrobiolog

Dodatkowe informacje - Jadwiga
Szczęśliwym kolorem Jadwigi jest zielony, liczbą 1, a kamieniem jaspis.

Dodaj komentarz - Imieniny Jadwigi

7+8 =

Datę Imieniny Jadwigi już znasz, sprawdź inne: