29 września 2022 (Czwartek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Magdaleny

Data Popularność
13. maja
27. maja
1. czerwca
22. lipca Najczęściej obchodzone

Magdalena - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Magdaleny najczęściej obchodzi się 22 lipca, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny. W 2016 roku Papież Franciszek zadecydował, że ta data będzie uznawana za jej święto. To Marii Magdalenie jako pierwszej objawił się Chrystus Zmartwychwstały i to ona zaniosła tę dobrą nowinę apostołom, więc jest czczona w liturgii tak samo, jak apostołowie.
Ponadto, jej imieniny można również celebrować 13 i 27 maja oraz 1 czerwca.

Pochodzenie imienia i patroni
Magdalena to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza kobietę pochodzącą z miejscowości „Magdala” (obecnie El-Me-dżel), położonej w Palestynie. W Polsce występuje ono od XIII wieku. Maria Magdalena patronuje zakonom kobiecym w Prowansji, Sycylii i Neapolu. Jest patronką magdalenek, kobiet szczerze pokutujących, uczniów i studentów, więźniów, sprowadzonych na złą drogę, fryzjerów, ogrodników, właścicieli winnic, sprzedawców wina, bednarzy, tkaczy, rękawiczników, producentów perfum i pudru.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest bardzo impulsywna i szczera, czym zraża do siebie ludzi. Jednak, gdy się do niej przekonamy, odnajdziemy w niej wierną przyjaciółkę, która zawsze służy radą. Magdalena poszukuje namiętnej i gorącej miłości, ponieważ jest osobą pełną wdzięku oraz seksapilu. Nie lubi rygoru, stałych godzin pracy i obowiązków do wypracowania. Najlepiej czuje się w zawodach, w których ma nienormowany czas pracy oraz dowolny sposób wykonania zadań.

Warianty i zdrobnienia imienia
Madzia, Magda, Magdalenka, Magdunia, Magdusia, Magduszka, Magduś, Magdzia, Lena, Lenka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Magdalena (łac.), Magdalene, Magdalen, Madeline (ang.), Magdalene (niem.), Madeleine (fr.), Magdalena (hiszp.), Maddalena, Lena (wł.), Magdalina (ros.), Magdalena, Magda (czes.), Magda, Lena, Lenka (słowac.), Magdalena, Magda, Mande, Lenka (połud.-słow.)

USA – 13 lipca,
Francja – 22 lipca

Znani imiennicy
Magdalena Abakanowicz – artystka plastyczka
Magdalena Cielecka – aktorka
Magdalena Gessler – restauratorka
Magdalena Mołek – dziennikarka
Magdalena Pokora (Magda Femme) – piosenkarka i aktorka
Magdalena Samozwaniec – pisarka, poetka
Magdalena Schejbal – aktorka
Magdalena Umer – piosenkarka, dziennikarka, reżyser, wykonawczyni poezji śpiewanej
Magdalena Zawadzka – aktorka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Magdaleny jest fioletowy, liczbą 4, a kamieniem opal.

Dodaj komentarz

8-3 =