19 czerwca 2024 (Środa)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)

Imieniny Grażyny

Data Popularność
1. kwietnia Najczęściej obchodzone
26. lipca

Imieniny - Grażyna
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Grażyny jest 1 kwietnia, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Glafiry z Amazji. Ponadto, jej imieniny można również celebrować 26 lipca.


Pochodzenie imienia i patroni
Grażyna to imię żeńskie pochodzenia litewskiego, od słowa „graži– piękna. Wymyślił je Adam Mickiewicz dla tytułowej bohaterki jego poematu z 1823 roku. Patronuje jej Glafira z Amazji, która żyła na początku IV wieku i była służącą żony cesarza rzymskiego imieniem Licyniusz. Cechowała ją niespotykana uroda, więc cesarz namawiał ją do czynów nierządnych. Dziewczyna powiedziała o tym swojej Pani, która kochała ją jak córkę i postanowiła pomóc jej w uciecze z dworu, aby nie została zhańbiona. Glafira przebrana za mężczyznę udała się w kierunku Armenii. Po drodze zatrzymała się w mieście Amasya, gdzie poznała biskupa, który zaopiekował się nią. Niestety, dowiedział się o tym cesarz Licyniusz i nakazał sprowadzić ich na dwór. Jednak, zanim namiestnicy dotarli po Glafirę, zmarła we śnie. W ten sposób Bóg postanowił oszczędzić jej cierpienia i bólu; zabrał ją do siebie.

Znaczenie imienia
Grażyna jest miłą, dobrą i serdeczną kobietą. Cechuje ją wyjątkowa wrażliwość, więc zawsze chętnie pomaga innym. Dlatego doskonale sprawdzi się w roli matki i żony. Potrafi zaplanować wydatki, podróże, ładnie urządzić dom i otoczyć opieką najbliższych. Czasami zdarza się jej za bardzo dominować, ale w końcu nikt nie jest idealny. Podobnie jest w pracy. Grażyna to osoba ambitna i dobrze zorganizowana. W życiu pragnie poświęcić się zawodom, w których będzie czuć się ważna i potrzebna. Dobrze sprawdzi się w roli lekarza, weterynarza, pedagoga, dekoratora, aktorki, modelki lub plastyczki.

Warianty i zdrobnienia imienia
Grazia, Grażka, Grażynka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Gražina (lit.)

Litwa – 8 marca

Znani imiennicy
Grażyna Bacewicz – kompozytorka i skrzypaczka
Grażyna Łobaszewska – piosenkarka
Grażyna Szapołowska – aktorka
Grażyna Torbicka – dziennikarka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Grażyny jest zielony, liczbą 2, a kamieniem oliwin.

Dodaj komentarz - Imieniny Grażyny

9-4 =

Datę Imieniny Grażyny już znasz, sprawdź inne: