25 stycznia 2020 (Sobota)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)

Imieniny Wandy

Data Popularność
26. stycznia Już jutro!
23. czerwca Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Wanda - znaczenie imienia

Imieniny
Wanda obchodzi imieniny 26 stycznia i 23 czerwca. W polskiej tradycji istnieje legenda o księżniczce Wandzie, córce Kraka, która nie chciała wyjść za mąż za niemieckiego księcia Rytygiera. Podczas napadu na jej królestwo sama stanęła na czele wojska, a po wygranej bitwie rzuciła się do Wisły. Historia ta została opisana przez dwóch kronikarzy – Wincentego Kadłubka oraz Jana Długosza.

Pochodzenie imienia i patroni
Wanda to imię żeńskie wymyślone najprawdopodobniej przez Wincentego Kadłubka. Jego zdaniem należało ono do legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Początkowo, w XII-XIV wieku, zapisywano je jako Węda lub Wanda. Stało się popularne dopiero w wieku XIX. Święta o tym imieniu nie widnieje w wykazach hagiograficznych.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest pozytywnie nastawiona do świata, obowiązkowa i gotowa do poświęcenia. Ma swoje zasady, które ściśle wiążą się z jej głęboką religijnością. Nigdy nie zrobi nikomu krzywdy swoimi czynami lub słowami. Wanda marzy o założeniu dużej rodziny, ponieważ uwielbia dzieci i nie znosi samotności. W życiu zawodowym chętnie zdecyduje się na bycie lekarzem, pielęgniarką, pracownikiem społecznym, nauczycielem, psychologiem bądź pedagogiem.

Warianty i zdrobnienia imienia
Wandzik, Wandeczka, Wandziuszka, Wandal, Wandka, Wand, Wandunia, Duśka, Dzianda, Wandula, Wandalena, Wandita, Wandziunia, Wandix, Wandzisław, Wandziusia, Wandziulka, Wandulka, Wandalka, Dusia, Wandzior, Wandeńka, Wandziata, Wandziol, Dula, Wandusia, Wandzia, Dziunia, Wanduszka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Wanda, Vanda (ogólnie przyj. formy)

Czechy – 6 lutego
Estonia – 24 kwietnia
Węgry – 26 stycznia
Litwa – 23 czerwca
Łotwa – 23 września
Słowacja – 7 lutego

Znani imiennicy
Wanda Chotomska (1929-2017) – poetka, pisarka
Wanda Kwietniewska – piosenkarka
Wanda Neumann – aktorka
Wanda Nowicka – polska działaczka społeczna, wicemarszałek Sejmu RP
Wanda Wasilewska (1905-1964) – działaczka komunistyczna, pisarka
Wanda Rutkiewicz (1943-1992) – himalaistka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Wandy jest pomarańczowy, liczbą 7, a kamieniem bursztyn.

Dodaj komentarz

6-2 =