24 maja 2024 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)

Imieniny Katarzyny

Data Popularność
2. lutego
9. marca
17. kwietnia
29. kwietnia
9. maja
15. września
25. października
25. listopada Najczęściej obchodzone
30. grudnia

Katarzyna - znaczenie imienia

Imieniny - Katarzyna
Imieniny Katarzyny najczęściej obchodzi się 25 listopada, ponieważ na ten dzień przypada liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kościele katolickim i doroczna uroczystość odpustowa. Święta ta jest bardzo popularna w Kościele prawosławnym, a jej kult był żywy już w średniowieczu. Jej relikwie są czczone w klasztorze na Górze Synaj. Z imieniem Katarzyna wiąże się ludowe święto – katarzynki, które były „męskim” odpowiednikiem andrzejek – 25 listopada młodzi mężczyźni wróżyli sobie, a wszystkie wróżby dotyczyły ożenku i poszukiwania żony. Niestety, pod koniec XIX wieku zostało ono zapomniane.

Dodatkowo, imieniny Katarzyny można również celebrować 2 lutego, 9 marca, 17 i 29 kwietnia, 9 maja, 15 września, 25 października oraz 30 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni - Katarzyna
Katarzyna to imię pochodzenia greckiego, od słowa „katharos” (czysta, dziewicza, bez skazy). W Polsce występuje ono od XIII wieku. Imię to ma kilka patronek:
– św. Katarzyna del Ricci;
– św. Katarzyna Szwedzka, zakonnica;
– św. Katarzyna Thomas;
– św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy;
– św. Katarzyna Genueńska;
– św. Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica;
– św. Katarzyna Laboure.

Najpopularniejszą z nich jest św. Katarzyna Aleksandryjska, która jest patronką zakonu katarzynek, Nowego Targu, Bytowa, Dzierzgonia, Działdowa, wyspy Cypr, nauki, paryskiej Sorbony, uniwersytetów, filozofów, filozofów chrześcijańskich, teologów, uczonych, nauczycieli, uczniów, studentek, dziewic, żon, mówców, adwokatów, notariuszy, bractw literackich, literatów, bibliotekarzy, drukarzy, zecerów, żeglarzy, woźniców, przewoźników, polskich kolejarzy, kołodziejów, garncarzy, garbarzy, młynarzy, piekarzy, prządek, szwaczek, krawcowych, powroźników, fryzjerów, modystek, osób zmagających się z bólem gardła i głowy, poszukiwaczy topielców, grzeszników, a także tzw. prostego ludu.

Znaczenie imienia - Katarzyna
Kobieta o tym imieniu jest choleryczką, którą łatwo wyprowadzić z równowagi. Bez trudu można ją urazić i zanudzić. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest inteligentna i chce, aby cały świat kręcił się wokół niej. Przez trudny charakter ma problemy z nawiązywaniem trwałych znajomości. Grono przyjaciół Katarzyny jest bardzo małe i starannie dobrane. Osoby, które pogodzą się z jej wadami, dostrzegą w niej dynamiczną i energiczną kobietę. Katarzyna dobrze sprawdzi się, pracując jako pisarka, dziennikarka, nauczycielka, prezenterka lub modelka.

Warianty i zdrobnienia imienia - Katarzyna
Kacha, Kachna, Kasia, Kasieńka, Kasiunia, Kaśka, Katarzynka, Katka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Catherine, Catharine, Katharine, Katherine, Kathleen (ang.), Caterina, Kathrin, Katharina, Katharine, Kathrein (niem.), Catherine (fr.), Catalina (hiszp.), Caterina, Rina, Catalina (wł.), Ekaterina, Katerina (ros.), Katarina, Kata, Katica (połud.-słow), Kotryna, Katryna, Katryné, Katré (litew.), Katalin, Kata, Kató (węg.)

Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Słowacja Szwecja, USA – 25 listopada

Ukraina, Bułgaria – 24 listopada

Znani imiennicy - Katarzyna
Katarzyna Bujakiewicz – aktorka
Katarzyna Cerekwicka – piosenkarka
Katarzyna Cichopek – dziennikarka i aktorka
Katarzyna Dowbor – prezenterka telewizyjna
Katarzyna Figura – aktorka
Katarzyna Glinka – aktorka
Katarzyna Klich – piosenkarka
Katarzyna Nosowska – piosenkarka
Katarzyna Skrzynecka – aktorka
Catherine Zeta-Jones – aktorka

Dodatkowe informacje - Katarzyna
Szczęśliwym kolorem Katarzyny jest czerwony, liczbą 9, a kamieniem agat.

Dodaj komentarz - Imieniny Katarzyny

6×5 =

Opinie użytkowników

Przyjaciel 28.04.2020 Dla uroczej kobiety z najcieplejszym sercem

Datę Imieniny Katarzyny już znasz, sprawdź inne: