24 maja 2024 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)

Imieniny Darii

Data Popularność
22. września
25. października Najczęściej obchodzone

Daria - znaczenie imienia

Imieniny - Daria
Imieniny Darii świętuje się dwa razy w roku – 22 września i 25 października. Druga data jest popularniejsza i wiąże się ze wspomnieniem liturgicznym św. Darii, męczennicy, w Kościele katolickim. Wraz z mężem Chryzantem przyjęli chrzest i nawracali pogan na chrześcijaństwo. Podczas prześladowań za rządów cesarza Numeriana, w 257 roku, ponieśli męczeńską śmierć w wyniku ukamienowania i zakopania żywcem w starym akwedukcie.

Pochodzenie imienia i patroni - Daria
Daria to imię żeńskie, pochodzące najprawdopodobniej z języka perskiego. Jego męskim odpowiednikiem jest Dariusz i oznacza „tę, która podtrzymuje dobro”. Patronuje mu św. Daria, męczennica chrześcijańska, która jest uznawana za patronkę sędziów. Jej kult jest żywy również w Kościele prawosławnym oraz ormiańskim.

Znaczenie imienia - Daria
Kobieta o tym imieniu jest bardzo ambitna i pewna siebie. Niestety, potrafi być również zarozumiała, flegmatyczna oraz bardzo wolna. Te cechy nie pomagają jej w osiągnięciu sukcesów zawodowych, mimo że bardzo dokładnie wykonuje powierzane jej zadania. Ponadto, Darii nie należy wytykać błędów, ponieważ szybko traci panowanie nad sobą. Prywatnie jest osobą towarzyską, przyjacielską oraz ciepłą. Bardzo ważni są dla niej najbliżsi i zrozumienie z ich strony. Jeśli spotka wymarzonego księcia z bajki, będzie wierną i kochającą żoną.

Warianty i zdrobnienia imienia - Daria
Darcia, Dareczka, Dareńka, Darinka, Darita, Daritka, Dariulka, Dariusia, Dariuszka, Darka, Daruchna, Darulka, Darunia, Darusia, Daruśka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Daria
Daria (ogólnie przyjęta forma), Darja, Darie, Darina, Daša (czes., słowac.), Darija, Darja, Darka (połud.-słow.), Tarja (fiń.)

Czechy – 10 kwietnia
Niemcy, Chorwacja, Litwa – 25 października

Znani imiennicy - Daria
Daria Galant – powieściopisarka
Daria Nałęcz – historyczka, naczelna dyrektor Archiwów Państwowych, członkini Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego
Daria Paszek – siatkarka
Daria Trafankowska – aktorka
Daria Widawska – aktorka
Daria Zawiałow – piosenkarka

Dodatkowe informacje - Daria
Szczęśliwym kolorem Darii jest granatowy, liczbą 6, a kamieniem turkus.

Dodaj komentarz - Imieniny Darii

1+2 =

Datę Imieniny Darii już znasz, sprawdź inne: