18 kwietnia 2024 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Świętego Szczepana
Sortuj wg: Data | Nazwa

Świętego Szczepana

Kiedy przypada Świętego Szczepana w kolejnych latach:

  • Świętego Szczepana 2025r. przypada 26 grudnia (piątek)
  • Świętego Szczepana 2026r. przypada 26 grudnia (sobota)
  • Świętego Szczepana 2027r. przypada 26 grudnia (niedziela)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Świętego Szczepana idzie się do pracy?»
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Świętego Szczepana idzie się do szkoły?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy w Św. Szczepana trzeba iść do kośćioła?»

26 grudnia obchodzone jest wspomnienie świętego Szczepana, pierwszego męczennika.

Święty Szczepan został wybrany na jednego z siedmiu diakonów, którzy mieli pomóc Apostołom w głoszeniu Ewangelii. Nieznane są jednak jego wcześniejsze losy. Według Dziejów Apostolskich szczególnie odznaczył się swoją posługą dla Boga. Nauczał zgodnie ze Starym Testamentem, pomagał chorym i ubogim. Niektóre żywoty mówią, że był mistykiem i jako pierwszy widział otwarte niebo.

Jednak oskarżony o bluźnierstwo, został ukamienowany w 36 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia znany jest staropolski zwyczaj obrzucania kościoła zbożem oraz polewanie miodem i obsypywanie pszenicą ław, co miało symbolizować dobre plony. W ikonografii św. Szczepan przedstawiany jest z otwartą księgą, na której leżą kamienie (w niektórych przekazach apostoł trzyma je w dłoni) oraz gałązką palmową. Jest patronem kamieniarzy, murarzy, krawców i kucharzy.

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia w kościele katolickim przypominana jest postać św. Szczepana. Przywoływanie pierwszego męczennika w czasie Bożego Narodzenia ma zwracać uwagę wiernym, że boska ofiara dla człowieka niesie za sobą konieczność i ludzkiego poświęcenia, nawet jeśli wymaga oddania życia w imię Boga.

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to także okazja do rodzinnych spotkań i wręczania prezentów. W niektórych krajach na świecie to właśnie w uroczystość św. Szczepana obchodzony jest Boxing Day, czyli dzień podarków. Związany jest on ściśle z patronem, ponieważ znany jest z pomocy potrzebującym. W kościołach ustawiane są puszki na datki, a wielu ludzi skłania się do indywidualnego i bezinteresownego wsparcia ubogich.

Polub ten artykuł:

Świętego Szczepana opinie

7×1 =