3 grudnia 2020 (Czwartek)
K Strzelec
(22.11 - 21.12)
Karnawał
Sortuj wg: Data | Nazwa

Karnawał 2021

6 stycznia (środa) - 16 lutego (wtorek) Już za: +33 dni
Styczeń 2021
pn wt śr cz pt so n

28

29

30

31

Sylwester

1

Nowy Rok

2

3

4

5

6

Trzech Króli

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Blue MondayDzień Kubusia Puchatka

19

20

21

Dzień Babci

22

Dzień Dziadka

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Dzień Przytulania

1

2

Święto Ofiarowania Pańskiego

3

4

5

6

7

Karnawał to okres zimowych zabaw, maskarad, balów przebierańców i widowisk ulicznych, który trwa od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej.

Nazwa święta wywodzi się od włoskiego carne vale, co dokładnie oznacza „mięso, żegnaj”. Swoje początki miało już w starożytności, kiedy to urządzane były uroczystości ku czci boga Dionizosa. W ten sposób żegnano zimę i witano wiosnę.

Niegdyś karnawał nazywany był zapustami i wciąż na wielu wsiach można usłyszeć ten termin. Najwięcej zabaw i tradycji karnawałowych przypada na jego ostatnie dni. Najbardziej znaną i istniejącą do dziś tradycją jest organizowanie kuligów. Reduty to szlacheckie bale, które tworzone były na wzór weneckich – obowiązywały wystawne kostiumy, a przede wszystkim maski. Często towarzyszyły im zbiórki datków dla potrzebujących. Od ostatniego czwartku przed Środą Popielcową rozpoczynał się szczególny okres zabaw. Świętowano Tłusty Czwartek i mięsopusty (ostatnie trzy dni karnawału), czyli czas objadania się, picia alkoholu i urządzania imprez. Wierzono, że suto zastawiony stół i tłuste jedzenie ma zapewnić szczęście i dobrobyt na najbliższy rok. Podczas ostatków chadzano z turoniem, bocianem niedźwiedziem lub kurem. Zadaniem „maszkar zapustnych” było obudzenie do życia przyrody. Tańce na „wysoki len” wykonywane przez dostojne panie miały zaklinać dobre urodzaje. Wszystkie zabawy cichły o północy z wtorku na środę. Gospodyni podawała podkurek, czyli lekki posiłek składający się z nabiału i śledzi, który zwiastował nadejście postu i początek przygotowań do Wielkiej Nocy.

Najsłynniejszą tradycją jest brazylijski Karnawał w Rio de Janeiro, czyli święto organizowane nieprzerwanie od XVII wieku. Uczestnicy na czas karnawału symbolicznie otrzymują klucze do miasta. Odbywają się uliczne pokazy samby i sztucznych ogni, które trwają przez pięć dni przed Popielcem. Maski i wytworne stroje są symbolem Karnawału w Wenecji. Od końca lat 70. XX wieku wybierana jest tematyka balu, zgodnie z którą należy przygotować maski. Organizowane są pokazy sztucznych ogni, a gondolierzy przepływający przez kanał wenecki, trzymają w rękach pochodnie. Dzwony bazyliki na placu św. Marka obwieszczają zakończenie zabaw.

Polub ten artykuł: