27 września 2020 (Niedziela)
I Waga
(23.09 - 22.10)
Światowy Dzień Zwierząt
Sortuj wg: Data | Nazwa

Światowy Dzień Zwierząt 2020

4 października (niedziela) Już za: +6 dni
Kiedy przypada Światowy Dzień Zwierząt w kolejnych latach:
  • Światowy Dzień Zwierząt 2021r. przypada 4 października (poniedziałek)
  • Światowy Dzień Zwierząt 2022r. przypada 4 października (wtorek)
  • Światowy Dzień Zwierząt 2023r. przypada 4 października (środa)

"Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka" Emil Zola.

4 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników zwierząt. Tego dnia szczególnie kierujemy myśli ku naszym "braciom mniejszym", świętując Światowy Dzień Zwierząt

Święto zostało ustanowione już w 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji, w trakcie której ekolodzy chcieli zwrócić uwagę na los gatunków zagrożonych wymarciem. Wybór daty nie jest przypadkowy - tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, czyli patrona zwierząt oraz ekologii. W Polsce pierwsze obchody święta zostały zorganizowane w 1993 roku. 

Jak wyglądają obchody?

Światowy Dzień Zwierząt ma na celu zwiększanie świadomości na temat losu bezpańskich zwierząt, edukowanie na temat zagrożonych gatunków, a przede wszystkim uświadamianie, że zwierzęta to istoty żywe, a nie zabawki. Z tej okazji każdego roku odbywają się Dni Otwartych Drzwi, w trakcie których Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zachęca do adopcji bezpańskich żyjątek.

Światowy Dzień Zwierząt rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa od 4 do 10 października. Co ciekawe, październik bywa również określany miesiącem zwierząt. 

Czy los zwierząt jest dla Ciebie ważny? Masz zwierzątko domowe? Jeśli tak, to jak się wabi? Zapraszamy do dzielenia się odczuciami w komentarzach.

Polub ten artykuł: