24 stycznia 2020 (Piątek)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)
Niedziela Palmowa
Sortuj wg: Data | Nazwa

Niedziela Palmowa 2020

5 kwietnia (niedziela) Już za: +71 dni
Kiedy przypada Niedziela Palmowa w kolejnych latach:
  • Niedziela Palmowa 2021r. przypada 28 marca (niedziela)

Niedziela Palmowa – ruchome święto rozpoczynające Wielki Tydzień, wypadające na siedem dni przed Wielkanocą. Dla katolików jest to czas duchowych przygotowań do przeżywania śmierci Jezusa.

Tradycja Niedzieli Palmowej jest związana z przybyciem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy na Święto Paschy. Według przekazów biblijnych, witający Syna Bożego lud, rzucał przed wjeżdżającym na ośle Jezusem gałęzie palmy. Zwyczaj święcenia palm został wprowadzony w XI wieku. Od tamtej pory wierni przychodzą do kościoła z palemką, która symbolizuje nie tylko męczeńską śmierć, ale i odradzające się życie. W 1986 roku papież Jan Paweł II ogłosił Niedzielę Palmową także Światowym Dniem Młodzieży.

W polskiej kulturze Niedziela Palmowa jest szczególnie celebrowana. W niektórych regionach kraju przygotowuje się plamy na długo przed świętem. Zgodnie z tradycją istnieją trzy rodzaje palm wielkanocnych: kurpiowska, góralska oraz wileńska. Różnią się one od siebie wykonaniem. Z Kurpi i Podhala pochodzą najsłynniejsze i największe palmy, tworzone są na kształt słupów, ozdobionych zielenią i kwiatami z bibuły. Podstawą palmy kurpiowskiej jest pień niewielkiego drzewa opleciony borówkami i wrzosem, przystrojony wstążkami. Natomiast podhalańska wykonana jest z gałązek wierzbowych i wiklinowych, a czubek przybrany bukszpanem, baziami i kolorowymi tasiemkami. Palmę wileńską, której nazwa pochodzi od Wileńszczyzny, wykonuje się z suszonych traw i kwiatów. Co roku w Lipnicy oraz wsi Łyse organizowany jest konkurs na najdłuższą palmę.
  
Znanych jest kilka zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową. Niegdyś młodzież po Mszy św. uderzała się palmami. Wierzono, że uderzenie gałązką wierzbową uchroni od choroby i zapewni bogactwo. Wierzbę i bazie uważano za drzewo magiczne. Położona w oknie podczas burzy, miała chronić przed piorunami, zaś gospodarze posypywali skruszoną palmą ziemię po pierwszej orce, co miało zapewnić urodzaj.

Polub ten artykuł: