Święta narodowe to szczególnie ważne dni dla Polski i Polaków ze względu na historię lub tradycję wydarzeń. Obecnie obchodzonych jest 8 świąt o charakterze państwowym:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca),
Święto Pracy (1 maja),
Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja),
Narodowy Dzień Zwycięstwa wypadający (8 maja),
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (12 lipca),
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (1 sierpnia)
Dzień Solidarności i Wolności (31 sierpnia)
Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada).
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem ustanowionym w 2011 roku, które upamiętnia żołnierzy polskiego antykomunistycznego podziemia. Sprzeciwiali się oni narzucaniu ustroju komunistycznego w Polsce i odłączenia Kresów Wschodnich, stawiając opór służbom ZSRR i krajowym organom im podporządkowanym. 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonany został wyrok na siedmiu członkach, którzy byli głównymi dowodzącymi walk o wolność przeciwko sowieckiemu reżimowi.
Święto Pracy jest potoczną nazwą Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Na świecie po raz pierwszy obchodzone było 1 maja 1890 roku, które zostało wprowadzone rok wcześniej przez II Międzynarodówkę na pamiątkę strajku robotników z Chicago, domagających się 8-godzinnego trybu pracy. W Polsce Święto Pracy ustanowiono w tym samym czasie, co w Stanach Zjednoczonych, jednak masowe uczestnictwo w demonstracjach przypada na rok 1905 za sprawą II Proletariatu, którzy organizowali je na przekór zaborcom. Huczne obchody swój początek mają w latach 50., które związane są z ideą ustroju komunistycznego, gdzie klasa robotnicza jest główną siłą postępu narodowego. Od tego momentu jest świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy.
Ostatniego dnia weekendu majowego przypada rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Ustawy Zasadniczej regulującej ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja została ustanowiona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, a na pamiątkę tego wydarzenia w 1919 roku, datę 3 maja wpisano do kalendarza świąt narodowych, zniesiona przez władzę ludową i przywrócona po 1989 roku.
Najmłodszym świętem narodowym jest wprowadzone w 2017 roku Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzone 12 lipca na cześć mieszkańców wsi Michniów, którzy podczas II wojny światowej pomagali prześladowanym, uciekinierom oraz uczestniczyli w walkach narodowo-wyzwoleńczych.
W dniu 1 sierpnia świętowany jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, które upamiętnia powstańców warszawskich. W godzinę W 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz chwały poległym, o godzinie 17.00 nadawany jest przez minutę ciągły sygnał alarmowy.
Dzień Solidarności i Wolności to święto obchodzone 31 sierpnia na znak podpisania porozumień sierpniowych i zrywów narodowościowych z 1980 roku. „Sierpień 80” zainicjował okres upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Symboliczna data została przyjęta po zawarciu porozumienia w Gdańsku, zaś pierwsze obchody zaczęto organizować w jego 25. rocznicę.
Narodowe Święto Niepodległości po raz pierwszy wprowadzono tuż po jej odzyskaniu. W latach 1919-1936 miało charakter wojskowy, jednak uroczyste obchody przeprowadzono 14 listopada 1920 roku, kiedy to Józef Piłsudski otrzymał tytuł Zwycięskiego Wodza Naczelnego. Oficjalnie święto wpisano do kalendarza w 1937 roku, które w okresie II wojny światowej zostało zniesione, zaś w PRL-u przekształcone w Narodowe Święto Odrodzenia Polski, by ponownie wrócić pod obecną nazwą w 1989 roku. Obchody związane są z upamiętnieniem walk o wolność narodu polskiego oraz powrotem państwa polskiego po 123 latach niewoli.