Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, która nie zawsze pokrywa się z astronomiczną. Ta ostatnia przypada zawsze w równonoc wiosenną, zwaną przesileniem wiosennym (jest to moment, w którym dzień i noc ma dokładnie tyle samo godzin).
Wiosna charakteryzuje się budzącą się do życia przyrodą, na drzewach pojawiają się pierwsze listki, kwiaty wypuszczają pąki. Zmieniają się warunki atmosferyczne – wzrasta temperatura, coraz rzadziej spada poniżej zera, brak opadów śniegu, choć częstym zjawiskiem są roztopy. Jednak częstotliwość występowania burz jest najwyższa właśnie wiosną. Dni stają się coraz dłuższe, a noce krótsze i tak aż do 22 czerwca.
Najbardziej znanym obrządkiem na powitanie wiosny jest topienie lub palenie Marzanny - słomianej kukły, która symbolizuje zimę i śmierć.
Wiosną obchodzone jest najważniejsze chrześcijańska uroczystość – Zmartwychwstanie Chrystusa. Poprzedzają je przygotowania trwające od ostatnich tygodni zimy: czterdziestodniowy Wielki Post oraz Triduum Paschalne w Wielkim Tygodniu. Jest to święto ruchome, zwykle przypadające na przełomie marca i kwietnia. Majówka to czas,w którym odczuwa się pełnię wiosny. Długi weekend majowy rozpoczyna się 1 maja od Święta Pracy i trwa do 3 maja, którego obchodzona jest rocznica uchwalenia Konstytucji. Zależnie od terminu Wielkanocy na wiosnę może wypaść również Boże Ciało, które jest upamiętnieniem Najświętszego Sakramentu.