23 lipca 2024 (Wtorek)
G Lew
(23.07 - 23.08)
Boxing Day
Sortuj wg: Data | Nazwa

Boxing Day 2024

26 grudnia (czwartek) Już za: +155 dni

Kiedy przypada Boxing Day w kolejnych latach:

  • Boxing Day 2025r. przypada 26 grudnia (piątek)
  • Boxing Day 2026r. przypada 26 grudnia (sobota)
  • Boxing Day 2027r. przypada 26 grudnia (niedziela)

Boxing Day to święto wyprzedaży obchodzone dzień po Bożym Narodzeniu. Corocznie 26 grudnia mieszkańcy anglosaskich krajów (Wielkiej Brytanii, Kanady, Nowej Zelandii i Australii) ruszają do sklepów w poszukiwaniu najlepszych promocji. 

Istnieje kilka teorii, tłumaczących pochodzenie święta. Najpopularniejsza głosi, iż tradycja pochodzi już z czasów średniowiecza, kiedy to bogaci mieszczanie rozdawali służbie oraz biedakom pudełka z podarkami. Zgodnie z inną wersją, zwyczaj związany jest ze skarbonkami na datki ("lockbox"), które były umieszczane w kościołach. Zebrane w ten sposób pieniądze były następnie rozdawane ubogim parafianom. 

Boxing Day w minionych wiekach związany był głównie z dzieleniem się podarkami, natomiast współcześnie znany jest przede wszystkim jako dzień poświątecznych wyprzedaży. Tradycja powoli wychodzi poza kraje anglosaskie, obejmując coraz więcej państw. Obchody Boxing Day przypominają amerykańskie święto Black Friday, które obchodzone jest tuż po Święcie Dziękczynienia. 

W krajach, w których sklepy są zamknięte 26 grudnia, Boxing Day obchodzony jest w kolejnym dniu handlowym. Dla wielu sprzedawców w krajach anglosaskich, to właśnie ten dzień w roku przynosi najwyższe przychody. Aby przyciągnąć jak najwięcej klientów, sklepy otwierane są wcześniej niż zwykle, a sprzedaż trwa do późnych godzin wieczornych. Sprzedawcy kuszą atrakcyjnymi cenami i oferują duże rabaty przy zakupie np. kilku produktów. 

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się Boxing Week, czyli tydzień zakupowego szaleństwa, który trwa aż do Sylwestra. 

Polub ten artykuł:

Już znasz datę Boxing Day, dowiedz się więcej o:

Boxing Day 2024 opinie

6×5 =