31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Dzień Dziewczyn
Sortuj wg: Data | Nazwa

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek 2020

11 października (niedziela) Już za: +193 dni
Kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynek w kolejnych latach:
  • Międzynarodowy Dzień Dziewczynek 2021r. przypada 11 października (poniedziałek)
  • Międzynarodowy Dzień Dziewczynek 2022r. przypada 11 października (wtorek)
  • Międzynarodowy Dzień Dziewczynek 2023r. przypada 11 października (środa)

Mężczyźni świętują dwa razy w roku, a jak to wygląda w przypadku kobiet? W 2011 roku do Dnia Kobiet dołączył Dzień Dziewczyn. 

Dzień Dziewczyn, nazywany również Międzynarodowym Dniem Dziewczynek, został zainicjowany w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto to ma wyjątkowy charakter i cel - przybliżenie szczególnych wyzwań, jakie stoją przed dziewczętami na całym świecie. 

Inicjatorzy obchodów zwracają uwagę na sytuację dziewczynek oraz młodych kobiet, które w niektórych kręgach kulturowych szybko pozbawiane są możliwości bycia dzieckiem, są dyskryminowane i narażane na przemoc fizyczną ze względu na płeć. 

Działania w związku tym dniem organizują m.in. UNFPA, UNICEF i UN Women, które starają się zwiększyć świadomość na temat nierówności płciowych, a także położyć kres przymusowym małżeństwom nieletnich kobiet. Szacuje się, że na całym świecie co czwarta dziewczynka zostaje mężatką przed ukończeniem 18 roku życia. 

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ma inny charakter niż Dzień Kobiet, jednak warto tego dnia złożyć życzenia wszystkim dziewczynom i młodym kobietom. 

Polub ten artykuł: