7 kwietnia 2020 (Wtorek)
Imieniny: Donata Krystian
C Baran
(21.03 - 19.04)
Boże Ciało
Sortuj wg: Data | Nazwa

Boże Ciało 2020

11 czerwca (czwartek) Już za: +64 dni
Kiedy przypada Boże Ciało w kolejnych latach:
  • Boże Ciało 2021r. przypada 3 czerwca (czwartek)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są zamknięte Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »
Czerwiec 2020
pn wt śr cz pt so n

1

Dzień Dziecka

2

3

4

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

5

6

7

8

Dzień Informatyka

9

Dzień Księgowego

10

11

Boże Ciało

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Pierwszy dzień lata

22

23

Dzień Ojca

24

25

26

Zakończenie roku szkolnego

27

28

29

Świętych Piotra i Pawła

30

1

Dzień Psa

2

3

4

5

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji ludowej nazywana Bożym Ciałem, to święto ku czci Najświętszego Sakramentu. Dla katolików jest to ruchome święto nakazane, zobowiązujące do uczestnictwa we Mszy świętej, przypadające 60 dni po Wielkanocy.

Według tradycji w tym dniu po uroczystej Mszy św. odbywa się procesja do czterech ołtarzy (na znak czterech stron świata), przy których odczytywane lub odśpiewywane są Ewangelie. W niektórych parafiach dzieci pierwszokomunijne posypują kwiatami drogę przed Najświętszym Sakramentem, a także wierni z tej okazji zakładają stroje ludowe. Kapłan niesie pod baldachimem monstrancję z Eucharystią, a towarzyszący mu ministranci okadzają ją kadzidłem. Zachował się również zwyczaj zabierania gałązek brzozy podczas pochodów, które umieszczone pod strzechą mają chronić dom przed nieszczęściami. Najpopularniejszą tradycją jest wicie wianków. Niegdyś przynoszono je w dzień Bożego Ciała i zostawały w kościele na siedem kolejnych dni, aby nabrały magicznych mocy. Dziś wianki poświęcone tego dnia zabrane do domu mają strzec domowników przed burzą, piorunami oraz szkodnikami.

Dwie najsłynniejsze procesje w kraju prowadzą głównymi historycznymi drogami: w Krakowie – od Wawelu do Kościoła Mariackiego, w Warszawie procesja rozpoczyna się pod katedrą św. Jana, a kończy na placu Piłsudskiego. Bardzo często obchodom towarzyszą orkiestry dęte, wojskowe czy młodzieżowe. Z krakowską procesją związany jest także Konik Zwierzyniecki, czyli ludowe obrzędy odbywające się w oktawę po Bożym Ciele. Od XVIII wieku konika zaczęto nazywać Lajkonikiem. Była to postać brodatego jeźdźca ubranego w czerwony strój i turecki turban na głowie oraz żółte buty. Siedział on na drewnianym jaskrawo przystrojonym koniu, a w ręku miał buławę (rodzaj broni popularnej na wschodzie). Zwyczaj konika powstał na pamiątkę zwycięstwa nad Tatarami.

Z obchodami święta Bożego Ciała związana jest legenda o Juliannie z Cornillon, której miał objawić się Jezus nakazujący ustanowienia święta ku czci Najświętszego Sakramentu. Inne podanie głosi, że w 1263 roku miał miejsce cud eucharystyczny w Bolseni, gdy podczas odprawiania Mszy św. zauważono krwawienie hostii. Wydarzenie to zostało ukazane na freskach Rafaela w Pałacu Watykańskim (Msza Bolseńska).

Boże Ciało zostało do kalendarza liturgicznego wprowadzone w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a w Polsce obchodzone od XV wieku.

Jest to dzień wolny od zajęć i pracy - tego dnia wszystkie sklepy, galerie, urzędy oraz szkoły i uczelnie są nieczynne.

Polub ten artykuł: