Zielone Świątki to potoczna nazwa uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Święto obchodzone jest pięćdziesiąt dni po Wielkiej Nocy, stąd w języku liturgicznym nazwano je Pięćdziesiątnicą. Przypada zwykle na przełomie maja i czerwca.
Według Ewangelii pierwszym wydarzeniem, które zostało zapowiedziane przez Jezusa, miało być Zesłanie Ducha Świętego. Na Maryję oraz zebranych w Wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty, tym samym wypełniając obietnice chrystusowe. Przez wielu badaczy religijnych Zesłanie Ducha Świętego uważane jest za narodziny Kościoła katolickiego. Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny.
Zielone Świątki swoją nazwę zawdzięczają wiosennej zieleni rozkwitającej przyrody. Inne regionalne określenia to Sobótki (występuje na południu Polski) oraz Panolicki (istniejące na Podlasiu). Niektóre ludowe obyczaje znane są także dzisiaj. Niegdyś przystrajano domy, a nawet całe gospodarstwa gałązkami młodej brzozy, gdyż wierzono, że ma ona moc odpędzania zła. Zieleń miała także chronić przed chorobami i zarazami. Zielone Świątki uważane były przede wszystkim za święto pasterzy i rolników, którzy organizowali biesiady mające zapewnić urodzaj. Jednym z obrządków było palenie ognisk i opalanie roli. Pochodniami obchodzona stada, aby wystrzec je od złych mocy. Do dziś na niektórych wsiach praktykuje się majenie bydła, czyli ozdabianie krów wieńcami i okładanie ich zielonymi gałązkami. Tradycyjnie w Zielone Święta przygotowywano festyny, podczas których ludzie zapewniali sobie rozrywkę. Najpopularniejsze przysłowie związane z Pięćdziesiątnicą dotyczy przesądu zawieranych małżeństw tego dnia: Kto ślub bierze na Zielone Świątki, to Duch św. zstępuje na ziemię, a diabeł w małżeństwo. Wystrzegano się ślubów, jednak chętnie brano udział w obchodach z królewną. Ten podlaski zwyczaj związany jest z wyborem najładniejszej dziewczyny we wsi i oprowadzaniem jej wokół pól i gospodarstw. Podobnie jak urodziwa była kobieta, tak obfite miały być plony. Natomiast w Wielkopolsce i na Śląsku zalotnicy przed domami wybranek ustawiali słupy majowe, zrobione z pni sosnowych i przybierane kwiatami, wstążkami i baziami.
Co ciekawe Jan Paweł II pielgrzymował do Polski po raz pierwszy w 1979 roku. W przeddzień Pięćdziesiątnicy wypowiedział słowa ku pokrzepieniu serc Polaków: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! Amen.