6 kwietnia 2020 (Poniedziałek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Trzech Króli
Sortuj wg: Data | Nazwa

Trzech Króli 2021

6 stycznia (środa) Już za: +274 dni
Kiedy przypada Trzech Króli w kolejnych latach:
  • Trzech Króli 2022r. przypada 6 stycznia (czwartek)
  • Trzech Króli 2023r. przypada 6 stycznia (piątek)
  • Trzech Króli 2024r. przypada 6 stycznia (sobota)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są zamknięte Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »
Styczeń 2021
pn wt śr cz pt so n

28

29

30

31

Sylwester

1

Nowy Rok

2

3

4

5

6

Trzech Króli

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Blue MondayDzień Kubusia Puchatka

19

20

21

Dzień Babci

22

Dzień Dziadka

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Dzień Przytulania

1

2

Święto Ofiarowania Pańskiego

3

4

5

6

7

Trzech Króli to potoczna nazwa święta Objawienia Pańskiego obchodzonego corocznie 6 stycznia. Upamiętnia ono przybycie trzech Mędrców do Betlejem oraz objawienie się Boga całemu światu.

Święto Objawienia Pańskiego jest pierwszym świętem wprowadzonym do liturgii przez Kościół katolicki. Do kalendarza wpisane zostało około III wieku i było obchodzone razem z Bożym Narodzeniem 6 stycznia. Do dziś w wielu wschodnich religiach ta tradycja pozostała. Na zachodzie oddzielnie święta są celebrowane od IV wieku. Uroczystość Objawienia Pańskiego oraz Trzech Króli zostały połączone ze względu na bliskość znaczeniową. Pokłon złożony przez trzech Mędrców nowonarodzonemu Jezusowi symbolizuje hołd pogan, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

Według Ewangelii Trzej Królowie to Magowie lub Mędrcy ze Wschodu, którzy prowadzeni przez gwiazdę przybyli do Betlejem. Przynieśli ze sobą i ofiarowali Dzieciątku Jezus złoto, kadzidło i mirrę. Symbolika darów nie została wyjaśniona, jednak przyjmuje się, że złoto to symbol dostojeństwa królewskiego oraz samego króla, kadzidło – godność kapłańska i prawdziwy Bóg, zaś mirra oznacza wypełnienie się mesjańskich proroctw oraz człowiek (ludzkość). Początkowo liczba przybyłych Mędrców nie była znana, dopiero w VIII wieku ich liczebność oraz imiona została określona na zasadzie przypadku i dowolności. W ikonografii królowie przedstawiani są w następujący sposób: ciemnoskóry Kacper ofiarujący mirrę, Melchior – darujący złoto oraz azjatycki król Baltazar przynoszący kadzidło.

W kościele 6 stycznia święcone są złoto i kadzidło oraz kreda. Kredą oznaczane są drzwi: K (C)+M+B= rok bieżący, co bardzo często jest błędnie interpretowane jako inicjały imion Trzech Królów. Litery te w rzeczywistości mają oznaczać cytat z Księgi Wyjścia: Christus mansionem benedicat (“Niech Chrystus błogosławi temu domowi”) i nawiązywać do obrządku odprawianego przez Izraelitów, którzy znamionowali krwią baranka paschalnego.

Wszystkim tradycjom towarzyszy tak zwana kolęda, która odprawiana jest dniach przypadających w okolicy 6 stycznia. W wielu parafiach ministranci wraz z księdzem odwiedzają domy wiernych i błogosławią domostwa. Na wsiach zachował się zwyczaj kolędników przebranych za postaci z szopki betlejemskiej, chodzących od domu do domu, śpiewających kolędy i składających życzenia.

Od czasów średniowiecza znane są widowiska herodowe, czyli inscenizacje nawiązujące do scen z Bożego Narodzenia, które zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu. W niektórych miastach na pamiątkę wizyty Kacpra, Melchiora i Baltazara organizowane są orszaki trzech króli, którym patronuje fundacja o tej samej nazwie. Ideą jasełek jest ożywienie dawnych tradycji bożonarodzeniowych oraz zbiórka datków przeznaczonych na cele charytatywne.

Dzień Objawienia Pańskiego zamyka cykl uroczystości bożonarodzeniowych. W Polsce jest to święto ustawowo wolne od pracy, a Kościół katolicki ustanowił je świętem nakazanym. Tego dnia wszystkie placówki oświatowe, zakłady pracy oraz centra handlowe są nieczynne.

 

 

 

Polub ten artykuł: