6 października 2022 (Czwartek)
I Waga
(23.09 - 22.10)
Święto Konstytucji
Sortuj wg: Data | Nazwa

Święto Konstytucji 2023

3 maja (środa) Już za: +208 dni
Kiedy przypada Święto Konstytucji w kolejnych latach:
  • Święto Konstytucji 2024r. przypada 3 maja (piątek)
  • Święto Konstytucji 2025r. przypada 3 maja (sobota)
  • Święto Konstytucji 2026r. przypada 3 maja (niedziela)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są zamknięte Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Święto Narodowe Trzeciego Maja to uroczystość obchodzona rokrocznie 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie – Konstytucji 3 Maja.

Uchwalenie konstytucji zostało uznane za święto już dwa dni po jej ogłoszeniu. Po raz pierwszy ustanowione zostało w 1919 roku, a następnie zniesione na okres PRL-u. Przywrócono je dopiero po transformacji systemowej w 1990 roku.

3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie Ustawę Rządową, regulującą system prawny Rzeczpospolitej. Konstytucja 3 maja miała być reakcją na sytuację w państwie Obojga Narodów. Stale pogarszająca się kondycja kraju wymusiła stworzenie reform usprawniających jego funkcjonowanie. Wprowadzała ona monarchię konstytucyjną co oznaczało, że rządy króla są sprawowane wespół z ministrami oraz trójpodział władzy: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Za autorów konstytucji majowej uważa się: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja oraz Stanisława Staszica.

Konstytucja przez wieki umacniała wiarę narodu polskiego w potęgę Polski. Najważniejszą rolę odegrała podczas zaborów. Coroczne obchody rocznicy przyjęcia konstytucji odzwierciedlały dążenia Polaków do odbudowy ojczyzny i umacniały jedność narodową. W 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości 3 maja został uznany za święto państwowe, aby po przejęciu władzy przez komunistów, na powrót zostało zniesione, a jakiekolwiek pochody były krwawo tłumione. Początkiem lat 90. znów stało się jednym z najważniejszych świąt w kraju. Od tego momentu co roku organizowane są trzeciomajowe ceremonie, podczas których Prezydent wręcza najwyższe odznaczenie – Order Orła Białego.

 

 

 

Polub ten artykuł: